تبلیغات
گلبانگ نور - كانون فرهنگی و هنری حضرت علی اصغر(ع)مسجدحاج رضا شهانق - مطالب تیر 1398

برترین‌ها: قدرت بینایی که در اختیار ماست، واقعا یک نعمت است، اما اغلب از این هدیه‌ی الهی غافل می‌شویم و چشمان‌مان را هر روز در معرض انواع فشار‌ها و استرس‌ها قرار می‌دهیم. بیشتر ما هر روز ۸ تا ۹ ساعت مقابل کامپیوتر کار می‌کنیم و وقتی هم که به خانه برمی‌گردیم، یا موبایل دست‌مان است و یا جلوی تلویزیون نشسته‌ایم. سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر، نتیجه‌ی تمام فشار‌هایی است که به خاطر دنیای دیجیتال به چشم‌های‌مان وارد می‌کنیم.

حدود ۶۰ میلیون نفر در تمام دنیا دچار سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر هستند. اگر بدون رعایت موارد لازم جهت مراقبت از چشم‌های‌مان همچنان به این فشار‌ها ادامه دهیم، ناچارا دچار عوارض و بیماری‌های چشمی خواهیم شد.

سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر، علائم، علت‌ها و درمان

سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر چیست؟

سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر عبارتی است که برای توضیح تمام مشکلات بینایی که در نتیجه‌ی استفاده‌ی طولانی مدت از کامپیوتر روی می‌دهند به کار برده می‌شود. سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر به طور معمول، فشار دیجیتالی بر چشم است. محققان عقیده دارند تقریبا ۵۰ تا ۹۰ درصد افرادی که با کامپیوتر کار می‌کنند، دست کم یکی دو علامت از این سندرم را دارند.

اما این فقط افراد بزرگسال نیستند که دچار سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر می‌شوند. بلکه بچه‌ها نیز ساعت‌های طولانی به مانیتور‌ها خیره می‌شوند، مخصوصا اینکه نور صفحه و وضعیت بدنی‌شان نیز ایراد‌های زیادی دارد.

کامپیوتر چگونه بر بینایی اثر می‌گذارد؟

سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر (CVS) چیزی شبیه سندرم تونل کارپال و سایر آسیب‌های حرکتی (تکرار شونده) است که بیشتر افراد در محل کار دچارشان می‌شوند. سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر به دلیل حرکت مکرر چشم در یک جهت برای مدت طولانی به وجود می‌آید.

وقتی شما مدام به کامپیوتر نگاه می‌کنید، چشم‌های‌تان هم مجبورند مدام تمرکز کنند و این تمرکز کردن پیوسته تکرار می‌شود. چشم‌ها به طور مداوم به چپ و راست و این طرف و آن طرف نگاه می‌کنند و بین مانیتور و چیز‌های دیگری که باید بخوانید و بنویسید در گردش‌اند. ضمنا چشم‌های‌تان نسبت به تصاویر مدام در حال تغییر روی اسکرین کامپیوتر واکنش نشان می‌دهند. هر چند چنین کار‌هایی ممکن است ساده به نظر برسند، اما این عضلات چشم‌های‌تان هستند که باید کار و تلاش زیادی انجام دهند.

چه چیزی سبب سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر می‌شود؟

سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر، علائم، علت‌ها و درمان

برخی از دلایل شایع سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر شامل موارد زیر می‌شوند:

 • استفاده نکردن از عینک مطالعه یا عینک ضد تابش خیره کننده به طور مرتب
 • بالا رفتن سن
 • خیره شدن به صفحات دیجیتال
 • وضعیت نادرست چشم یا بدن در برابر مانیتور
 • افرادی که دچار سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر هستند، علائم و نشانه‌های زیر را دارند:
 • تاری دید یا دو بینی
 • خستگی چشم
 • مگس پران
 • احساس سوزش در چشم‌ها
 • خشکی چشم
 • قرمزی و آبریزی چشم
 • حساس شدن چشم
 • سر درد
 • کمر درد و گردن درد

سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک متخصص چشم می‌تواند با معاینه‌ی چشم‌های‌تان تشخیص دهد دچار سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر هستید. ضمنا پزشک‌تان ممکن است سوال‌هایی در مورد علائمی که دارید و هر روز چقدر مقابل کامپیوتر می‌نشینید بپرسد تا تشخیص دقیق را بدهد. بعد از تشخیص سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر، پزشک از شما می‌خواهد تغییراتی ساده‌ای در شیوه‌ی کار کردن‌تان با کامپیوتر ایجاد کنید. موارد زیر از راهکار‌های مناسب درمان سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر هستند:

سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر چگونه درمان می‌شود؟

بعد از اینکه تشخیص داده شد دچار سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر هستید، حتما باید برای چکاپ‌های منظم به چشم پزشک مراجعه کنید تا بینایی‌تان بیشتر از این آسیب نبیند. تجویز پزشک‌تان ممکن است عینک یا لنز‌های تماسی بسته به نیازتان باشد. احتمالا عینکی برای هنگام کار با کامپیوتر نیز برای‌تان تجویز می‌شود. همچنین ممکن است لنز بیفوکال یا تینت دار (قدری رنگ شفاف در داخل ماده آن قرار داده شده باشد) برای شما تجویز شود.

چند تغییر ساده در زمان کار با کامپیوتر که به درمان سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر کمک می‌کند:

 • هر گونه نورپردازی در محل کارتان که می‌تواند به صفحه‌ی اسکرین‌تان بتابد تغییر دهید. ضمنا اگر نوری که از پنجره‌ای نزدیک به اسکرین می‌تابد مزاحم است، می‌توانید جای کامپیوتر خود را تغییر دهید.
 • نور مانیتور را تا جایی که ممکن است کم کنید.
 • میز کارتان را جوری تنظیم کنید که مانیتور، کمی پایین‌تر از چشم‌های‌تان باشد و فاصله‌ی لازم از چشم‌های‌تان را نیز داشته باشد.
 • هر ۲۰ دقیقه از جای‌تان بلند شوید و ۲۰ ثانیه به چیزی که ۲۰ قدم از شما فاصله دارد نگاه کنید (قانون ۲۰، ۲۰، ۲۰)
 • سایز فونت‌ها را تغییر دهید تا مجبور نباشید به چشم‌های‌تان زیاد فشار وارد کنید.

تمام این نکات و تغییرات ساده می‌توانند در بلند مدت به خوبی نتیجه بدهند.

سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر، علائم، علت‌ها و درمان

توصیه‌هایی برای پیشگیری از سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر

 • نیازی نیست استفاده از کامپیوتر را به طور کل فراموش کنید تا دچار سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر نشوید، بلکه با چند تغییر در نحوه‌ی استفاده از آن می‌توانید کار چشم‌تان را سبُک‌تر و ساده‌تر کنید.
 • برای مانیتور کامپیوتر، موبالی و یا تبلت‌تان از فیلتر ضد تابش استفاده کنید.
 • قانون ۲۰، ۲۰، ۲۰ را که در بالا گفتیم فراموش نکنید.
 • حین کار با کامپیوتر هر ۱۵ دقیقه به چشمان‌تان استراحت دهید و بیش از دو ساعت به طور پیوسته با کامپیوتر کار نکنید.
 • اگر چشم‌های‌تان معمولا خشک می‌شوند، از اشک مصنوعی استفاده کنید.
 • در اتاق‌تان، نزدیک به میز کارتان یک دستگاه رطوبت ساز قرار دهید تا دچار خشکی چشم نشوید.
 • نور اطراف‌تان باید به اندازه‌ی کافی روشن باشد تا نور حاصل از اسکرین به چشم‌تان فشار وارد نکند.
 • اگر عادت دارید مدام از لنز استفاده کنید، حین کار با کامپیوتر هرازگاهی لنز‌ها را کنار بگذارید و از عینک استفاده کنید تا چشم‌های‌تان استراحت کنند.
 • به طور مرتب برای معاینه‌ی چشم‌های‌تان به چشم پزشک مراجعه کنید.
 • رژیم غذایی سالمی داشته باشید که سرشار از انواع املاح و ویتامین‌ها باشد.
 • تمرین‌های مربوط به چشم را انجام دهید، مانند آرام پلک زدن، چرخاندن چشم‌ها در جهت حرکت عقربه‌های ساعت، و یا بعضی وقت‌ها به دوردست‌ها نگاه کردن.
 • جوری که مقابل کامپیوتر می‌نشینید و فاصله‌ای که از آن می‌گیرید نیز نقش بسیار مهمی در درمان سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر دارد.

فُرم مناسب بدن در مقابل کامپیوتر چگونه باید باشد؟

سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر، علائم، علت‌ها و درمان

 • نزدیک به کیبورد بنشینید و آن را دقیقا جلوی بدن‌تان قرار دهید.
 • ارتفاعی که کیبوردتان در آن قرار می‌گیرد باید اندازه‌ای باشد که شانه‌های‌تان راحت باشند و مچ دست های‌تان و دست‌های‌تان موازی با کیبورد باشند.
 • مچ دست‌تان باید تکیه گاه داشته باشد و آویزان و رها نباشد.
 • به اندازه‌ی طول بازوی‌تان باید از اسکرین فاصله داشته باشید.
 • اسکرین را کمی پایین‌تر از سطح چشم‌های‌تان قرار دهید.
 • مرکز اسکرین باید دست کم ۱۰ تا ۱۵ درجه زیر سطح چشم‌های‌تان باشد.
 • وقتی که استراحت می‌کنید از اسکرین‌های دیجیتال استفاده نکنید.

شما به راحتی ممکن است طی مشغله‌های روزانه‌تان، مراقبت از چشم‌های‌تان را فراموش کنید، اما کمی توجه کافیست تا کمک زیادی به سلامت چشم‌های‌تان بکنید.

چقدر طول می‌کشد تا سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر برطرف شود؟

سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر یک عارضه‌ی موقتی است که ممکن است از چند دقیقه تا چند روز طول بکشد. اگر یه علائم‌تان توجه نکنید و درمان را شروع نکنید، می‌تواند سبب آسیب‌های بیشتری به چشم‌های‌تان بشود.

آیا سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر دائمی است؟

سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر هیچ اثر بلند مدتی به جا نمی‌گذارد و معمولا موقتی است.

چگونه می‌توان استرس چشم‌ها را برطرف کرد؟

سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر، علائم، علت‌ها و درمان

برای ریلکس و آرام کردن چشم‌ها از استرس‌های مداوم، هر بیست دقیقه به آن‌ها استراحت بدهید و به دور دست نگاه کنید. همچنین می‌توانید چند ثانیه، کف انتهای کف دست‌های‌تان را روی چشم‌های‌تان قرار دهید.

منبع: stylecrazeتاریخ : سی ام تیر 98 | 08:18 ب.ظ | نویسنده : مجتبی كریم نژاد

روزنامه جام‌جم - باران حیدری: هنوز سمت و سوی سینمای بعد از انقلاب شکل و شمایل خاص خودش را پیدا نکرده بود که سال ۶۵ ناصر تقوایی، «ناخدا خورشید» را بر بستر آب‌های خلیج فارس روایت کرد که همچنان از مهم‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران به شمار می‌رود.

پس از آن، فیلم‌های بسیار دیگری یکی پس از دیگری بر بستر روایی خلیج‌فارس ساخته شدند که دریا نقش پررنگی در فیلمنامه‌هایشان داشت. به بهانه حواشی و اتفاقات اخیری که در خلیج‌فارس رخ داده نگاهی اجمالی داشته‌ایم به فیلم‌هایی که بستر روایی آن‌ها آب‌های خلیج‌فارس یا ساحل آن است.

ناخدا خورشید (ناصر تقوایی)

آبی خلیج فارس بر پرده سینما

داستان: ناخدا خورشید از طرف مردی به نام مستر فرهان، مامور می‌شود تا عده‌ای را همراه با لنجش به آن سوی مرز ببرد. ناخدا که از سوی خواجه ماجد، ثروتمند شهر، زیر فشار قرار دارد و بعد از به باد رفتن سرمایه‌اش توسط او، حالا نزدیک است لنجش را هم از دست بدهد، تصمیم می‌گیرد هر طور شده این ماموریت را انجام دهد و... در این فیلم که به تهیه‌کنندگی هارون یشایایی و محمدعلی سلطان‌زاده ساخته شده بازیگرانی نظیر داریوش ارجمند، علی نصیریان، سعید پورصمیمی، پروانه معصومی، جعفر والی، فتحعلی اویسی، غلامرضا گرشاسبی و. به ایفای نقش پرداخته‌اند.

میزان موفقیت: ناصر تقوایی، فیلمساز کهنه‌کار سینمای ایران، یکی از کلاسیک‌ترین آثار دریایی سینمایی ایران را که در آب‌های خلیج فارس روی می‌دهد، در سال ۱۳۶۵ خلق کرد. این فیلم جوایز بی‌شماری را دریافت کرد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد (داریوش ارجمند) و لوح زرین بهترین بازیگر نقش دوم مرد (سعید پورصمیمی) در پنجمین جشنواره فیلم فجر اشاره کرد. همچنین ناصر تقوایی جایزه یوزپلنگ برنزی چهل و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم لوکارنو را به خاطر این فیلم از آن خود کرد.


کشتی آنجلیکا (محمد بزرگ‌نیا)

آبی خلیج فارس بر پرده سینما

داستان: «کشتی آنجلیکا» روایت کشتی‌ای است که سال‌ها پیش با محموله ارزشمندی از طلا و نقره در دریا غرق شده است. در این فیلم احمد بیک موفق می‌شود محل غرق‌شدن کشتی را بیابد و در پی خارج کردن گنجینه آن برآید. او برای این کار با پسر حاکم شیراز و به شرط تقسیم غنائم، عازم محل غرق شدن کشتی آنجلیکا می‌شود، اما پسر حاکم درصدد تصاحب تمام گنجینه برای خود برمی آید، غافل از این که انگلیسی‌های حاضر در جزیره که از ماجرا باخبر شده‌اند نیز تصمیم مشابهی دارند. عزت‌ا... انتظامی، داریوش ارجمند، مهدی فتحی، مجید مظفری، پرویز پورحسینی، آتیلا پسیانی و کتایون ریاحی از جمله بازیگران این فیلم هستند.

میزان موفقیت: محمد بزرگ نیا، کارگردانی است که علاقه‌اش به ساخت آثار دریایی بر کسی پوشیده نیست. از نکات قابل توجه در این فیلم قرار گرفتن چند نسل بازیگری در کنار هم است که خوشبختانه به نتیجه خوبی هم منجر شده است.


موج مرده (ابراهیم حاتمی‌کیا)

آبی خلیج فارس بر پرده سینما

داستان: سردار مرتضی راشد از فرماندهان نیروی دریایی که در آستانه بازنشستگی قرار دارد، درصدد گرفتن انتقام از ناو آمریکایی وینسنس برمی‌آید. حبیب، فرزند مرتضی که به علت دوری از پدر در دوران جنگ و کمبود محبت پدری روحیات و طرز تفکر متفاوتی با پدرش دارد در حین فرار از مرز آبی کشور به همراه دختری محلی به اسم سلما توسط گارد ساحلی دستگیر می‌شود و.... پرویز پرستویی، آزیتا حاجیان، قاسم زارع، کامبیز کاشفی و پوپک گلدره از جمله بازیگران این فیلم هستند.

میزان موفقیت: ابراهیم حاتمی‌کیا، کارگردان صاحب سبکی است که آثار ارزشمندی را از خود در سینمای ایران به یادگار گذاشته است. این فیلم که به دوره‌های مختلف انقلاب، جنگ، صلح و اثرات آن روی کانون زندگی اجتماعی پرداخته اهمیت ویژه‌ای در کارنامه کاری حاتمی‌کیا ندارد و شاید بتوان آن را یک «آژانس شیشه‌ای» درجه ۲ دانست.


جنگ نفتکش‌ها (محمد بزرگ‌نیا)

آبی خلیج فارس بر پرده سینما

داستان: زمان جنگ ایران و عراق است و دامنه جنگ به خلیج فارس نیز کشیده شده و کشتی‌های نفتکش ایرانی مورد حمله دشمن قرار می‌گیرند.

در این میان یک ناخدای جوان تصمیم به عبور کشتی نفتکش از تنگه هرمز می‌گیرد و برای این کار از ناخدایی بازنشسته، ولی پرتجربه کمک می‌خواهد.

ناخدای پیر در ابتدا برای انجام این کار تمایلی ندارد، اما سرانجام می‌پذیرد و آن‌ها باوجود دسیسه‌ها و حملات دشمن موفق به عبور نفتکش غول پیکر از تنگه هرمز و رساندن محموله آن به کشور هلند می‌شوند. عزت‌ا... انتظامی، مجید مظفری، جمشید جهان‌زاده، ژاله علو، محمود عزیزی و حسن دادشکر در این فیلم بازی کرده‌اند.

میزان موفقیت: این فیلم سال ۱۳۷۲ براساس واقعه جنگ نفتکش‌ها در خلیج فارس در زمان جنگ ایران و عراق ساخته شد و جوایز زیادی را از آن خود کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی از دوازدهمین دوره جشنواره فیلم فجر اشاره کرد.


افق (رسول ملاقلی پور)

آبی خلیج فارس بر پرده سینما

داستان: گروهی از غواصان بسیج و سپاه پاسداران برای انهدام سکوی الامیه تجهیز می‌شوند. رزمنده‌ای به نام نصرت به تنهایی به ماموریت شناسایی و عکسبرداری از اسکله می‌رود. همرزم او، احمد که می‌داند نصرت بیمار است به دنبال او روان می‌شود. آن‌ها به محاصره دشمن درمی آیند. احمد نصرت را فراری می‌دهد و خود دستگیر و کشته می‌شود. با اطلاعاتی که نصرت در اختیار رزمندگان قرار‌می‌دهد، اسکله الامیه منهدم می‌شود و باقی ماجراها.

جهانبخش سلطانی، سیدجواد هاشمی، مهرزاد نوشیروانی و علی داروییان از جمله بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

میزان موفقیت: «افق» فیلمی به نویسندگی و کارگردانی رسول ملاقلی‌پور در گونه دفاع مقدس است که فیلمنامه قوی، صحنه‌آرایی و بازی‌های خوبش آن را به اثری جاویدان در تاریخ سینمای دفاع مقدس مبدل شده.


سایر فیلم‌ها

آبی خلیج فارس بر پرده سینما

همچنین بخش‌هایی از فیلم‌های دونده، جست‌وجو در جزیره، داستان‌های جزیره، قصه‌های کیش، کتونی سفید، هر چی خدا بخواد، پنالتی، کنسرت روی آب، مروارید، تاکسی نارنجی، گلوگاه شیطان، آخرین نفر، پرتقال خونی، زادبوم و همه چی آرومه نیز بر‌آب‌های نیلگون خلیج فارس و ساحل آن می‌گذرد.تاریخ : بیست و نهم تیر 98 | 01:54 ب.ظ | نویسنده : مجتبی كریم نژاد

برترین‌ها: خبر توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران در تنگه هرمز در صدر اخبار رسانه‌های خارجی قرار گرفت.

عصر روز گذشته (جمعه ۲۸ تیر) یک فروند نفتکش انگلیسی با نام "stena impero" هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد. نفت‌کش مذکور پس از توقیف به ساحل هدایت و برای سیر مراحل قانونی و بررسی های لازم تحویل سازمان بنادر و دریانوردی شد.

شبی که ایران در صدر اخبار دنیا قرار گرفت

وزیر امور خارجه انگلیس از توقیف نفتکش‌های انگلیسی توسط ایران ابراز نگرانی کرد و گفت: لندن تمام تلاش خود را برای آزادی این دو نفتکش به کار خواهد بست.

در همین رابطه شبکه‌های خبری الجزیره، یورو نیوز، فرانس 24 و بلومبرگ به پوشش خبر توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز پرداختند.

شبکه خبری الجزیره

شبی که ایران در صدر اخبار دنیا قرار گرفت

شبکه خبری بلومبرگ

شبی که ایران در صدر اخبار دنیا قرار گرفت

شبکه خبری یورو نیوز

شبی که ایران در صدر اخبار دنیا قرار گرفت

شبکه خبری فرانس 24

شبی که ایران در صدر اخبار دنیا قرار گرفتروزنامه شهروند: تابستان که می‌شود آب‌تنی و شناکردن به یکی از تفریحات پرطرفدار مردم تبدیل می‌شود؛ هر کسی دوست دارد در این هوای داغ خودش را به دریا، استخر یا رودخانه‌ای برساند و به اصطلاح تنی به آب بزند و داغی تابستان را در بدنش کمتر کند. شنا به‌عنوان یک تفریح و ورزش در فصل‌های گرم سال طرفداران زیادی دارد، به‌خصوص شناکردن در آب دریا و نوار ساحلی کشور در این ماه‌ها بسیار است. هر‌سال تعداد زیادی از هموطنان برای گذراندن اوقات فراغت در بیش از ۷۰۰ کیلومتر نوار ساحلی شمال کشور دل به دریا زده و برای شنا از آب دریا استفاده می‌کنند.

این لذت تابستانی، اما بدون رعایت‌نکردن نکات ایمنی هنگام شنا، می‌تواند به بدترین خاطرات زندگی افراد تبدیل شود. دریا همانقدر که زیبا و وسیع و آرام است، بی‌رحم هم است. عدم رعایت نکات ایمنی، شنا در خارج از محدوده‌های مجاز و سالم‌سازی شده و آشنانبودن به فن شنا همه ساله باعث غرق‌شدگی و جان‌باختن تعداد قابل توجهی از مسافران تابستانی سواحل کشور می‌شود.

با این‌که مکان‌های ایمن برای شنا در تمام نوار ساحلی شمالی کشور مشخص شده و نکات مهم شنای ایمن توسط نجاتگران و مسئولان ایمنی سواحل به گردشگران گوشزد می‌شود، اما باز هم اخبار غم‌انگیز غرق‌شدن تعدادی از مردم را می‌شنویم.

اهمیت این مسأله به قدری است که امسال پویش ملی شنای ایمن راه‌اندازی شده است؛ پویشی که محور‌های مختلف مثل رعایت اصول ایمنی در کنار دریا، نشانه‌های غرق‌شدگی، قوانین استخرها، مکان‌های ممنوع شنا، رعایت اصول ایمنی در استخر‌ها و جریان‌های شکافنده یا مرگبار دریا را شامل می‌شود. جالب است بدانید آشنانبودن به فن شنا و تفاوت‌های شنا در دریا، استخر و دیگر محیط‌های آبی، مهمترین عامل تاثیرگذار در غرق‌شدگی است.

در روزهای گرم تابستان، شناکنید اما غرق نشوید!

در کنار بسیاری از رود‌ها و سد‌ها و نواحی ساحلی، تابلو‌هایی با عنوان «شناکردن ممنوع» نصب شده؛ اما ماجراجویی، بی‌فکری یا حماقت باعث می‌شود بسیاری از افراد بدون توجه به این تابلو‌ها و هشدار‌ها وارد آب شده و در شرایطی گرفتار شوند که کسی نتواند به آن‌ها کمک کند. نکات مهم و کاربردی و استاندارد برای شنای ایمن را در ادامه از زبان مانی علی‌اصغری، معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال‌احمر استان گیلان که مدرس و نجات غریق درجه یک جمعیت هلال‌احمر است، می‌توانید بخوانید.

غریق نجات باید خشک بماند!

این یک قانون جهانی است؛ افرادی که می‌خواهند کار نجات در دریا یا سیلاب را انجام دهند تا جایی که امکان دارد نباید خودشان خیس شوند؛ برخلاف ذهنیت اشتباهی که فکر می‌کنیم نخستین کار این است که خودمان برای نجات به داخل آب برویم. زمانی که در آب قرار دارید، به‌دلیل آن‌که از پوست بدن شما حرارت خارج می‌شود، بدن سوخت و ساز خود را بیشتر و از انرژی ذخیره‌شده استفاده می‌کند تا انرژی مصرف‌شده را جبران کند.

به همین دلیل در آب پنج درجه سانتیگراد فرد نزدیک به سه ساعت و در آب ١٢ درجه سانتیگراد پنج ساعت زنده می‌ماند؛ بنابراین معمولا توصیه می‌شود افرادی که کار نجات در سیلاب و دریا را انجام می‌دهند، خود را خیس نکنند و از ابزار‌هایی برای نجات فرد غریق استفاده کنند.

این ابزار شامل حلقه نجات، عصا، گوی نجات، کمربند‌های اسفنجی یا هر وسیله دیگری است که بتوان با استفاده از آن به فرد غریق دسترسی پیدا کرد. همچنین می‌توان در دریا از قایق موتوری و جت اسکی استفاده کرد، اما با توجه به این‌که ممکن است چنین امکاناتی در سواحل ایران به‌وفور یافت نشود یا هزینه آن زیاد باشد، فردی باید کار نجات غریق را انجام دهد که دوره‌های آن را طی و گواهینامه آن را دریافت کرده باشد.

در سواحل شمال از این موارد بسیار رخ می‌دهد که برادر برای نجات برادر می‌رود و هر دو غرق می‌شوند، زیرا هیچ‌کدام از آن‌ها آشنا به فنون شنا نیستند. آب تنها ماده‌ای است که مدام درحال تغییر است و نمی‌توان تغییرات آن را پیش‌بینی کرد و اتفاقات در آن به‌صورت لحظه‌ای پیش می‌آید، بنابراین ممکن است هر لحظه دچار حادثه‌ای در آن شوید.

شنا با معده پر ممنوع

علت دیگر این است که معمولا افراد شنا را بعد از خوردن غذا انجام می‌دهند. پس از خوردن غذا، حجم عظیمی از خون به سمت معده می‌رود تا انرژی غذا را در بافت‌های بدن پخش کند. همچنین افراد پس از خوردن غذا دچار خواب‌آلودگی می‌شوند و با همین فشار ناشی از غذا به سمت شنا می‌روند. خستگی بدن، نداشتن تسلط کامل روی اندام‌های بدن و همچنین فشار معده بر پرده دیافراگم که باعث کندی تنفس می‌شود، می‌تواند موجب غرق‌شدن شود.

همچنین یکی دیگر از علل اصلی در غرق‌شدن هول‌کردن افراد و ازدست‌دادن آرامش برای تصمیم‌گیری است. نبود دید کافی یکی دیگر از عوامل موثر در غرق‌شدن است. برای مثال شناکردن در ساعت‌های پرنور زمانی که نور خورشید زیاد است، باعث می‌شود فرد هنگام شنا دید واضحی از عمق آب و فاصله از ساحل نداشته باشد. جریانی در دریای شمال است به نام جریان آب کِشنده؛ این جریان افراد را به داخل آب می‌کشاند. متاسفانه افراد از این جریان آگاهی ندارند و آن را نمی‌بینند.

در روزهای گرم تابستان، شناکنید اما غرق نشوید!

خشکی اول و دوم را بشناس

غرق‌شدن در سواحل شمالی کشور نسبت به سواحل جنوبی به چند دلیل بیشتر است. آب شور نسبت به آب شیرین بویانسی مثبت دارد و از غرق‌شدن جلوگیری می‌کند، اما در آب شیرین میزان غرق‌شدن بیشتر است. در سال‌های گذشته به دلیل پیشروی آب دریا به سمت ساحل، برخی مناطق مانند چاه و پلاژ‌های ساحلی به زیر آب رفته است. در این وضع، دو خشکی به وجود آمده است؛ خشکی اول و خشکی دوم. افرادی که برای شنا به این مناطق می‌روند، ممکن است ناگهان در حلقه‌های چاه فرو بروند یا در بقایای ساختمانی گیر کنند و در آن فرو بروند و غرق شوند.

پس مورد موثر دیگر در غرق‌شدگی، آگاهی‌نداشتن به خشکی اول و خشکی دوم است. زمانی که فرد وارد خشکی اول می‌شود به یک گودال بزرگ می‌رسد، پس از آن به خشکی دوم وارد می‌شود. هنگامی که ناگهان زیر پای فرد خالی می‌شود، تعادلش را از دست می‌دهد و حجم زیادی از آب را قورت می‌دهد. در این شرایط، اگر فرد بتواند با بینی نفس بکشد و کمی تلاش کند، می‌تواند جان خود را نجات دهد.

پیشگیری از خطر کار سختی نیست

در سواحل خزر، مناطق حفاظت‌شده‌ای وجود دارد با عنوان طرح دریا؛ منطقه‌ای که در ابعاد مختلف مشخص شده است و در آن نجات‌غریق‌ها و قایق‌های نجات وجود دارد، بنابراین افراد باید در طرح‌ها شنا کنند، زیرا نجات‌غریق‌های حرفه‌ای در این مناطق حضور دارند و با کوچکترین خطر می‌توانند به نجات افراد بشتابند. شناگران باید به تابلو‌های اخطار توجه داشته باشند و در مکان‌هایی که تابلوی شنا ممنوع ندارد، شنا کنند. برخی از روز‌ها پرچم‌هایی کنار دریا نصب می‌شود. این پرچم‌ها قرمز، مشکی یا زرد است. پرچم قرمز و مشکی نشان‌دهنده منطقه شنا ممنوع است و افراد نباید در آن مکان‌ها شنا کنند.

در آب‌های کولاک به‌خصوص دریای خزر، یعنی آبی که مواج است و کف سفید تولید می‌کند، جریان کِشنده فوق‌العاده زیادی وجود دارد. بسیاری از افراد که دچار غرق‌شدن می‌شوند، تمایل دارند موج‌سواری کنند، در نتیجه در امواج گیر می‌کنند و غرق می‌شوند. اگر قرار است خانواده‌ها برای سفر به مناطق ساحلی بروند، مهمترین فاکتوری که باید در نظر داشته باشند این است که ‏از پیش‌بینی شرایط جوی و آب‌وهوایی مقصد آگاهی داشته باشند.

برای مثال آیا زمانی که در منطقه ساحلی هستند، دریا مواج است؟ وزش باد‌های ‏ساحلی، طوفان، بارش، رعد و برق و وقوع سیل مواردی است که هشدار‌های آن‌ها از طریق رسانه‌های جمعی، رادیو و تلویزیون ‏داده می‌شود. مسافران اگر به مناطقی که طرح سالم‌سازی دارد، مراجعه کنند، پرچم‌ها کاملا برافراشته است و در صورتی ‏که شرایط جوی نامناسب باشد، از شنا منع می‌شوند.

در روزهای گرم تابستان، شناکنید اما غرق نشوید!

نشانه‌های غرق‌شدگی و روش احیا

قورت‌دادن ناگهانی آب دریا باعث می‌شود که فرد تمرکز خود را از دست بدهد و غرق شود. بیشتر غریق‌هایی که از آب بیرون آورده می‌شوند، ریه خشکی دارند. در شرایط عادی زمانی که فرد آب را قورت می‌دهد، اتفاقی برایش رخ نمی‌دهد، اما در دریا زمانی که ناگهان آب وارد گلوی شناگر می‌شود، رفلکس منفی رخ می‌دهد و عضلات قفل می‌شود؛ در این حالت تنفس مختل می‌شود و در نتیجه اولین آبی که فرد قورت می‌دهد، به حنجره، ریه و نای وارد و موجب خفگی می‌شود.

اگر غریقی از آب بیرون آورده شود و کف صورتی‌رنگ در دهانش باشد، نشانه آن است که فرد به‌تازگی غرق شده است؛ بنابراین می‌توانید آن را با یک CPR ساده احیا کنید. در قدیم اعتقاد بر آن بود که آب را از ریه و معده غریق خارج کنید، اما امروزه این فرضیه منسوخ شده است. غریق آب شور و آب شیرین تفاوت چندانی در احیا ندارند. در بحث CPR قانون روز دنیا آن است که ابتدا ماساژ قلبی شروع و سپس تنفس مصنوعی انجام شود. غرق‌شدن تنها موردی است که ابتدا تنفس مصنوعی داده می‌شود سپس CPR آغاز می‌شود.

چطور در شناگاه‌های ایمن شنا کنیم؟

بهار امسال، باران بی‌وقفه بارید و آن‌طور که مدیر رودخانه‌ها و سواحل شرکت آب منطقه‌ای البرز گفته، میزان آب رودخانه‌ها و قدرت آن‌ها ۲.۵ برابر افزایش یافته است. این درحالی است که برخی از افراد هشدار جدی ممنوعیت شنا در رودخانه‌ها را جدی نمی‌گیرند و در عین حال، رودخانه‌ها هم بی‌رحمانه و بی‌امان قربانی می‌گیرند. نمونه‌اش رودخانه کرج که در این مدت ۱۶ نفر را به کام مرگ کشیده است. با این اوصاف، بهترین‌جا برای شنا کردن شناگاه‌ها یا همان محل‌های قانونی تعیین‌شده برای شناست، اما در شناگاه‌ها، چطور ایمن شنا کنیم؟تاریخ : بیست و هفتم تیر 98 | 01:35 ب.ظ | نویسنده : محمّدپارسا كریم نژاد

روزنامه همدلی: ۳۵ درصد زنان ایرانی قلیان می‌کشند. این تعداد زنان و دختران ایرانی به صورت تفننی یا دائمی قلیان مصرف می‌کنند.

مصرف قلیان در ایران سابقه دیرینه دارد. در سال‌های دور قلیان، وسیله سرگرمی بود و معمولا افراد مسن مرد یا زن از آن استفاده می‌کردند، اما اکنون قلیان پای ثابت شب‌نشینی‌ها در بسیاری از خانواده‌های ایرانی شده است و کمتر خانواده‌ای به آن به چشم ماده‌ای دخانی نگاه می‌کند.

قلیان اعتیادی شیک ومجلسی است که در طول تاریخ بار‌ها منع شده و دوباره آزاد شد، اما به خود نام اعتیاد نگرفته است. اگر به تاریخ رجوع کنیم نام شاه‌عباس صفوی با یکی از تفریحات جوانان امروز گره خورده است. وی آن زمان‌ها که خبری از آمار‌های تکان‌دهنده و لیست بیماری‌های مرتبط با استعمال قلیان نبود، تلاش زیادی در جهت براندازی این عادت در بین ایرانیان کرد.

دلیل گرایش زنان ایرانی به قلیان چیست؟

اما این عادت نه تنها گرد زمان بر آن ننشست، بلکه بعد از جولان دادن در میان افراد مسن اکنون به تفریح جوانانه‌ای تبدیل شده است که ضمن این‌که گوی رقابت را از سیگار ربوده است، مرز‌های جنسیت را نیز درنوردیده و به جمع‌های زنانه ورود پیدا کرده است. به نحوی که برخی از زنان و دختران به مشتریان ثابت سفره‌خانه‌های سنتی و مکان‌های عرضه قلیان تبدیل شده‌اند و آنان تا زمانی که سرخی ذغال به خاکستر تبدیل نشود و چای قوری ته نکشد، حاضر به ترک مکان‌های عرصه قلیان نیستند.

نه فقط مشاهدات میدانی موید این مطلب است؛ بلکه آمار‌های سازمان بهداشت نیز بر آن صحه می‌گذارد. چند وقت پیش رئیس شبکه ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر آماری از زنان قلیانی ایران اعلام کرد. «محمدرضا مسجدی» گفت: «۳۵ درصد زنان ایرانی قلیان می‌کشند. این تعداد زنان و دختران ایرانی به صورت تفننی یا دائمی قلیان مصرف می‌کنند و با توجه به این که زنان مادران آینده هستند، بسیار نگران کننده است.»

اگر چه ضرر‌های استعمال قلیان محدود به جنس زن و مرد نیست و این ماده دخانی سلامت هر دو را تهدید می‌کند، اما رواج مصرف قلیان میان زنان به دلایل فرهنگی و فیزیولوژیک و همچنین نقش زنان و دختران به عنوان مادر قابل تامل است.

کمبود مراکز تفریحی برای زنان

یک جامعه‌شناس در گفتگو با همدلی استعمال قلیان زنان را به نبود امکانات تفریحی و محدودیت‌های بیشتر زنان گره زد و گفت: بسیاری از افرادی که قلیان مصرف می‌کنند به خوبی از زیان‌های آن مطلع هستند، اما همچنان به مصرف آن ادامه می‌دهند.

دلیل آن حتی اگر بیکاری باشد یا نبود تفریح، ولی نشان می‌دهد سیاست‌های مقابله با این پدیده همچنان ناکارآمد است. «فرناز آزادی» افزود: واقعیت این است که امکانات تفریحی و زمینه تفریحات سالم در کشور برای جوانان بسیار کم و محدود است، اما در این میان زنان از محدودیت‌های بیشتری برخوردارند. باید فضا‌هایی در شان خانم‌ها برای دور هم جمع کردن آن‌ها ایجاد شود.

متاسفانه بسیاری از مراکز تفریحی ما غروب‌ها به آقایان اختصاص دارد و در فضا‌های دانشگاهی نیز فضا‌های آزاد بیشتر به آقایان تعلق دارد و دختران دانشجو کمتر می‌توانند به فعالیت ورزشی و تفریحی بپردازند. آزادی افزود: صرف نظر از نبود یا ضعف امکانات برای استفاده زنان و دختران، باور‌های غلطی که قلیان را اعتیادآور نمی‌داند و آن را کم‌ضرر دانسته‌اند، باعث گسترش مصرف قلیان در بین زنان شده است.

دلیل گرایش زنان ایرانی به قلیان چیست؟

در صورتی که بررسی‌های متعدد و مطالعه علمی در زمینه قلیان نشان داده که کشیدن کامل یک قلیان، معادل حجم ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخ سیگار دود تولید می‌کند، ۱۲ برابر این مقدار نیکوتین و منواکسیدکربن وارد بدن کرده و تا ۲۰ برابر دود سیگار نیز برای انسان مضر است و حتی درصد سرطان‌هایی از نوع حاد آن در کسانی‌که قلیان می‌کشند، بیش از افرادی است که معتاد سیگارند و بر خلاف تصوراتی که قلیان را اعتیادآور نمی‌پندارند، این پدیده به علت بالا بودن میزان نیکوتین در خون، خاصیت اعتیادآوری دارد.

وی افزود: یکی از دلایلی که باعث استقبال از استعمال قلیان در میان زنان شده است، موضوع فرهنگی و تاریخی است. در گذشته در مصرف قلیان خانواده‌های پادشاهان به خصوص در دوره قاجار این شیوه رواج داشته است. بسیاری از عکس و نقاشی‌هایی که از آن زمان باقی مانده زنان دوران قاجار را در حال کشیدن قلیان نشان می‌دهد.

اکنون نیز قلیان به عنوان یک هنجار در نزد اغلب افراد جامعه پذیرفته شده است و قبحی که در سیگار کشیدن است، در قلیان کشیدن نیست، همچنین دختران قلیانی مانند دختران سیگاری قضاوت نمی‌شوند، همین موضوع‌ها باعث شده است که قلیان که جزء مواد دخانی محسوب می‌شود، به راحتی در ملا عام در رستوران‌ها، تفرجگاه‌ها، در کوه و دشت و... استعمال می‌شود.

زنان از زیان‌های قلیان خبر ندارند

یک پزشک زنان نیز با بیان این که اگر زنان و دختران از تاثیر منفی دود سیگار و قلیان بر سلامتی خود آگاه باشند، هرگز سمت آن نمی‌روند، به همدلی گفت: مصرف سیگار و قلیان موجب اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان، یائسگی زودرس، کاهش وزن و تخریب هورمون‌های جنسی می‌شود که به تسریع پوکی استخوان می‌انجامد.

زنانی که سیگار یا قلیان می‌کشند، زودتر به سن یائسگی نزدیک می‌شوند و این امر موجب کاهش باروری در آن‌ها می‌شود. احتمال سقط در این گونه زنان نیز بیشتر از افراد غیرسیگاری است و کودکان آن‌ها نیز پس از تولد در معرض امراض گوناگون قرار می‌گیرند و نیز دارای وزن کمتری در زمان تولد هستند.

«مرضیه لطیفی» افزود: صرف نظر از تاثیر دود بر ناباروری زنان، استعمال دود بر پوست هم تاثیر زیانباری می‌گذارد. هر پک سیگار حدود ۷۰سی‌سی و با هر پک قلیان حدود ۳۰۰سی‌سی دود وارد ریه‌ها می‌شود. دود حاصل از استعمال دخانیات نه تنها پوست را خشک می‌کند بلکه با مسدود کردن رگ‌های خونی، از میزان جریان خون در صورت کاسته شده و مواد مغذی ضروری و اکسیژن کمتری به پوست می‌رسد.

دلیل گرایش زنان ایرانی به قلیان چیست؟

به این دلیل است که بسیاری از خانم‌هایی که به طور مرتب از سیگار و قلیان استفاده می‌کنند، همیشه چند سال بیشتر از سن‌شان نشان می‌دهند، زیرا به عقیده متخصصان پوست سیگار کشیدن میزان ذخیره ویتامین A را در بدن کاهش می‌دهد و همین موضوع باعث بروز چین و چروک دور چشم و اطراف دهان می‌شود. همچنین سیگار و قلیان باعث کاهش کلاژن پوست شده، در نتیجه پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و شل می‌شود.

وی تصریح کرد: سیگار کشیدن یکی از دلایل اصلی ابتلا به سرطان ریه، گلو، دهان و مری بوده و ریسک ابتلا به سرطان پوست را نیز افزایش می‌دهد. طبق مطالعاتی انجام شده، خطر ابتلا به دومین نوع از سرطان‌های شایع پوستی در افراد قلیانی و سیگاری ۳ برابر بیشتر از افراد عادی است.
روزنامه جام‌جم: بعضی او را در نقش برادر بزرگ راحله در فیلم «روز واقعه» به یاد دارند، بعضی او را در نقش ملک‌الشعرای بهار در سریال «شهریار» و بعضی او را در شمایل عمار یاسر در سریال «امام علی (ع)»، اما هنوز که هنوز است همه او را به نام «امیرکبیر» می‌شناسند. نام بردن از تک‌تک بازی‌های سعید نیکپور سخت است، پس سخن کوتاه می‌کنیم که مخاطب خود بهتر می‌داند او کیست. سعید نیکپور سال‌هاست در هلند زندگی می‌کند و ما در چند روزی که به ایران آمده بود سراغش رفتیم و پای دل‌مشغولی‌ها و خاطرات بیش از پنج دهه فعالیت هنری‌اش نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

شما بازیگری را در یک بازه مهم تاریخی تجربه کردید و مردان تاریخی زیادی را ماندگار کرده‌اید، اما در این بین چهره شما هنوز هم یادآور «امیرکبیر» است. لطفا برای شروع این گفتگو از امیرکبیر بگویید.

من سال ۶۳ سریال «امیرکبیر» را کار کردم و البته پیش از آن فعالیتم را از سال ۴۵ با تلویزیون آغاز کرده بودم. آن زمان تلویزیون تنها یک شبکه داشت و، چون تازه به ایران آمده بود جذابیت فراوانی بین مردم داشت. تلویزیون در آن روزگار کار فرهنگی انجام می‌داد و هیچ ربطی به سینما نداشت. قبل از «امیرکبیر» بیشتر از ۳۰ کار تلویزیونی و تله‌تئاتر و البته دو کار معروف سینمایی به نام «سوته‌دلان» به کارگردانی مرحوم علی حاتمی و «سایه‌های بلندباد» به کارگردانی بهمن فرمان‌آرا و نویسندگی هوشنگ گلشیری، انجام داده بودم و در واقع پیش از انقلاب وارد بدنه سینما نشدم. چون در آن زمان تنها چند نفر از فیلمسازان ما بودند که مبدع راه و شیوه‌ای در فیلمسازی شدند که بعد‌ها به عنوان موج نو در سینمای ایران شناخته شد و بقیه سینمایی را کار می‌کردند که موردپسند من نبود.

علی حاتمی دوست نداشت مدرن شود!

بعد از انقلاب سینما حدودا ده سال خوابیده بود و من باز هم در تلویزیون طرحی را ارائه دادم به نام «قرن سرنوشت» که از ۱۵۰ سال پیش از سال ۶۳ روایت می‌شد تا به آن روز. یعنی مجموعه سریال‌هایی بود که از جنگ‌های ایران و روس در زمان فتحعلی‌شاه قاجار با شخصیت اصلی عباس میرزا شروع می‌شد و به همین ترتیب هر سریال یک دوره تاریخی را با یک شخصیت اصلی روایت می‌کرد. این طرح بلافاصله تصویب شد و مسؤولان وقت تلویزیون آن زمان از من یک نمونه کار خواستند و من به‌عنوان نمونه مقطع ترور ناصرالدین شاه را با عنوان «شاه شکار» در ۴ قسمت ساختم که مورد استقبال زیادی از سوی مسؤولان و مردم قرار گرفت. همین استقبال به نوعی مجوز من شد برای ساخت سریال «امیرکبیر». از سویی دیگر در اوایل دهه ۵۰، زمانی که تنها ۲۷-۲۶ سال داشتم در سریال سلطان صاحبقران به کارگردانی علی حاتمی، دوست و همکلاسی خودم در نقش میرزارضا کرمانی بازی کرده بودم و با کم و کیف آن دوره تاریخی و ساخت مجموعه‌ای در آن دوره آشنا بودم. به همین دلیل وقتی تلویزیون طرح ساخت سریال امیرکبیر را تصویب کرد با توجه به سابقه بازی‌ام در سریال سلطان صاحبقران به‌خوبی می‌دانستم که چه باید انجام دهم.

چه اتفاقی افتاد که شما علاوه بر کارگردانی این طرح، خودتان بازی در این نقش را هم به‌عهده گرفتید؟

همان‌طور که گفتم در سریال سلطان صاحبقران که سال ۵۱ علی حاتمی آن را ساخت من در نقش میرزارضا کرمانی بازی کردم و مرحوم ناصر ملک‌مطیعی در نقش امیرکبیر که بسیار عالی هم توانست آن را به انجام برساند. آن سریال البته دوبله بود و مرحوم پرویز بهرام به جای امیرکبیر صحبت می‌کرد که صدایش روی ناصر ملک‌مطیعی خیلی خوب نشست. آن زمان من با لهجه کرمانی که یاد گرفته بودم به جای نقش خودم حرف زدم و بعد‌ها در سریال «شاه شکار» هم که خودم ساختم مجددا نقش میرزارضا کرمانی را بازی کردم.

این پیش زمینه را گفتم تا برسیم به سریال «امیرکبیر» که ابتدا هرگز فکرش را هم نمی‌کردم خودم نقش امیرکبیر را بازی کنم. در آن سریال در مقام کارگردان من بیش از ده نفر از هنرپیشگان مطرح سال ۶۳ را که هنوز مشغول فعالیت بودند، تست زدم؛ چون برای انتخاب بازیگر این نقش هم خودم خیلی حساسیت داشتم و هم مسؤولان تلویزیون. حتی پیش آمد که چند سکانس هم با بازی بازیگرانی که تست می‌کردیم، گرفتیم که مسؤولان وقتی آن اجرا‌ها را دیدند رد کردند و ما واقعا مانده بودیم که بالاخره چه کسی برای بازی در این نقش مناسب است. آخرین شخصی که برای بازی در این نقش به او رسیدم و من واقعا دلم می‌خواست او این نقش را بازی کند محمدعلی فردین بود. با اصرار زیاد مسؤولان وقت تلویزیون را راضی به حضور فردین در نقش امیرکبیر کردم و به آن‌ها گفتم؛ اگر فردین این نقش را بازی نکند این طرح می‌خوابد و آن‌ها بالاخره راضی شدند.

علی حاتمی دوست نداشت مدرن شود!

من همراه با مرحوم هوشنگ بهشتی که از دوستان مرحوم فردین بود (در سریال «امیرکبیر» هم نقش شیرخان رئیس ایل قاجار را بازی می‌کرد)، به خیابان ونک محل کار فردین رفتیم. فردین در آن زمان حدود ۵۱ سال داشت و با آن مویی که سفید کرده بود، من حظ بردم از دیدنش. اصلا خود امیرکبیر بود و حتی گریم هم نمی‌خواست. هر چه گفتیم، هر چه دیالوگ‌های امیرکبیر را برایش خواندیم و گفتیم، او سرش را پایان انداخته بود و گوش می‌داد و بالاخره راضی نشد و گفت؛ «بگذارید من برای این مردم فردین باقی بمانم». آمدیم و جلسه‌ای با عوامل این سریال گذاشتیم که چه کنیم! و آن‌ها به من پیشنهاد دادند؛ چرا خودت امیرکبیر را بازی نمی‌کنی؟ و من با توجه به این‌که علاوه بر کارگردانی، تهیه‌کنندگی این مجموعه را هم به‌عهده داشتم گفتم نمی‌شود و عملا هم سه وظیفه را در یک طرح به‌عهده داشتن خیلی مشکل بود، اما بچه‌ها قول دادند همه باهم هر چه را در توان دارند برای این‌کار بگذارند که بشود و شد. شما نمی‌دانید که ما این سریال را چطور به انتها رساندیم. آبدارچی این مجموعه هم اگر نکته‌ای به نظرش می‌آمد را به من می‌گفت که کار بهتر شود. تمام بچه‌ها این طرح را متعلق به خودشان می‌دانستند و با عشق کار می‌کردند. با عشق کار کردند که ماندگار شد.

از دیگر کار‌های ماندگاری که انجام دادید بازی در فیلم «روز واقعه» به کارگردانی شهرام اسدی است. در آن فیلم شما نقش برادر بزرگ راحله دختری مسلمان را دارید که عبدا... جوان تازه به اسلام روی آورده، دل به او بسته. نقشی که بازی کردید ترکیبی بود از غیرت و ذکاوت. از ابتدا این نقش به شما پیشنهاد شد؟

من از ابتدا برای این نقش انتخاب شدم و جالب است بدانید این فیلم دو بار ساخته شد. یک بار به کارگردانی خود آقای اسدی و تهیه‌کنندگی سپاه پاسداران که البته باوجودی که این کار هنرپیشه‌های دیگری داشت، اما من همین نقش را داشتم. حدودا ۱۰، ۱۲ دقیقه از این فیلم را گرفتند، اما متوقف شد و بعد از دو سال به تهیه‌کنندگی آقایان مصطفی و مرتضی شایسته این فیلم را مجددا ساختند که بنیاد فارابی هم به لحاظ مالی آن را حمایت کرد.

خاطره‌ای از زمان فیلمبرداری «روز واقعه» به یاد دارید؟

حدود سه ماه و نیم فیلمبرداری این فیلم طول کشید که این زمان برای یک فیلم سینمایی طولانی است. «روز واقعه» مکان‌های وسیع و متعددی در کویر داشت و برای نورپردازی در کویر واجب بود از ژنراتور‌های قوی استفاده کنیم. قوی‌ترین ژنراتوری که آن زمان در ایران بود را به هزار سختی مهیا کردند و آوردند که یک شب به شکل عجیبی منفجر شد. از آنجا که ژنراتوری به آن قدرت در ایران وجود نداشت کار خوابید و تقریبا تمام ما به این نتیجه رسیدیم که ادامه این کار غیرممکن است، اما بالاخره یک ژنراتور را از یکی از کشور‌های عربی خریدند و «روز واقعه» ساخته شد.

یاد فخری خوروش افتادم که در سریال امیرکبیر نقش مهدعلیا را به‌عهده داشت. از ایشان خبر دارید؟

بله، خانم خوروش سال‌هاست همراه با دختر و پسرشان در آمریکا زندگی می‌کنند و در همین حد از ایشان خبر دارم.

گفتید که با علی حاتمی دوست و همکلاسی بودید. کمی از ایشان بگویید، از دیالوگ‌های فاخرانه و ادیبانه‌شان، از سینمای شاعرانه و از خودشان؟

من و علی حاتمی هم محلی بودیم. آن‌ها در میدان شاپور تهران زندگی می‌کردند و ما چند قدم آن طرف‌تر در منیریه. هر دو با هم در کلاس‌های شبانه اداره هنر‌های دراماتیک (فن بیان، هنرپیشگی، نویسندگی، دکور، چهره‌پردازی و...) که تقریبا تازه تاسیس بود، نام‌نویسی کردیم. مدرسانی که آن زمان در این کلاس‌ها تدریس می‌کردند، بسیار کاربلد بودند از جمله حمید سمندریان که تازه از آلمان آمده بودند، دکتر مهدی فروغ، رئیس اداره هنر‌های دراماتیک که تازه از رویال آکادمی بریتانیا فارغ‌التحصیل شده بودند، منوچهر شیبانی شاعر و دکوراتور درجه یکی که از ایتالیا آمده بود و.... ما عاشق هنر بودیم و با علی حاتمی و هوشنگ مرادی‌کرمانی از زمان هنرستان پشت یک نیمکت می‌نشستیم و در واقع سه تفنگدار کلاس‌مان بودیم.

علی حاتمی دوست نداشت مدرن شود!

همان موقع هوشنگ مرادی‌کرمانی «قصه‌های مجید» را می‌نوشت که قسمت به قسمت آن را به رادیو ایران می‌داد و مرحوم علی تابش، گوینده و هنرپیشه رادیو آن را می‌خواند. سال ۴۳ در ایران دانشکده تاسیس شد و ما که دیپلم گرفته بودیم در کنکور این دانشکده شرکت کردیم و با علی وارد دانشکده شدیم. دانشکده هنر‌های دراماتیک در اولین سال تاسیس در ایران ۳۰ نفر را پذیرفت و در این ۳۰ نفر به‌دلیل این‌که شرط سنی وجود نداشت، اشخاص حرفه‌ای هم بودند که از جمله آن‌ها می‌توانم به محمدعلی کشاورز اشاره کنم که همان زمان هم هنرپیشه معروفی بود یا رکن‌الدین خسروی، کارگردان درجه یک تئاتر یا ابراهیم مکی نویسنده تئاتر که الان در فرانسه هستند یا زنده‌یاد عباس کیارستمی. ما در اولین دانشکده هنر‌های دراماتیک در ایران به قول معروف باهم همکلاسی بودیم و بعد از فارغ‌التحصیلی مشغول کار حرفه‌ای شدیم.

پس به‌دلیل سابقه دوستی طولانی‌ای که با علی حاتمی داشتید کاملا با تمام زوایای شخصیتی و حرفه‌ای ایشان هم آشنا بودید؟

علی حاتمی از همان زمان هنرستان علاقه عجیبی به قصه‌های فولکلور ایرانی و آداب و رسوم گذشته داشت. او حافظه عجیبی در به‌خاطر سپردن حرف قدیمی‌ها داشت. به‌شدت اهل مطالعه بود و وقتی پای حرف پیرمرد‌ها و پیرزن‌ها می‌نشست، حرف‌هایشان را به‌خاطر می‌سپرد و جالب است بدانید خودش هم مدل همان قدیمی‌ها شیرین حرف می‌زد و اصلا علاقه‌ای به مدرن حرف زدن از خود نشان نمی‌داد. این در حالی بود که دوران دانشجویی ما دوران مدرن شدن ایران محسوب می‌شد و مردم به سرعت تغییر آداب معاشرت و لحن و کلام می‌دادند، اما علی انگار نه انگار، در همان حال و هوای قدیمی‌اش مانده بود و اصرار هم داشت که بماند. در سریال «سلطان صاحبقران» با علی حاتمی همکاری دلچسبی داشتیم و بعد از آن فیلم «سوته دلان» و دوستی ما ماندگار شد. حتی خاطرم هست زمانی که ایشان برای مداوای سرطان به لندن آمدند، من ساکن هلند بودم و با هم ارتباط تلفنی برقرار کردیم. علی با لحنی که پر از عشق به ایران بود به من گفت؛ اگه من اینجا آمدم مریضم، اما تو چرا اینجا آمدی تو که حالت خوب است! و این آخرین دیالوگ بین ما بود.

الان از خانواده‌شان خبر دارید؟ کار‌های دخترشان (لیلا حاتمی) را دنبال می‌کنید؟

لیلا را که مثل دختر خودم می‌دانم. هر چند خودم دو پسر دارم، اما لیلا عین دخترم است. درگذشته با هم رفت و آمد خانوادگی داشتیم و الان هم وقتی کار‌های لیلا را در سینما می‌بینم از ته دل لذت می‌برم. لیلا بازیگر فوق‌العاده‌ای در سینمای ایران است و وقتی همراه با پسرانم فیلم «جدایی نادر از سیمین» او را دیدم افتخار کردم. هم به فیلم و هم به لیلا.

آخرین فیلمی که در سینما بازی کردید، برمی گردد به سال ۹۳ و فیلم «پرسه در شهر لاجوردی» به کارگردانی محمدعلی نجفی که هنوز اکران عمومی نشده. از سرنوشت این فیلم خبر دارید؟

من در هر اثری بازی کردم، آن را دوست داشتم. با محمدعلی نجفی هم دوستی دیرینه‌ای دارم که خاطرم هست چند سال پیش زمانی که به ایران آمده بودم به من گفت: وقتی این نقش را می‌نوشتم فقط به تو فکر می‌کردم. نقشی که من در این فیلم بازی کردم یک سکانس است، ولی سکانسی طولانی و بسیار تاثیرگذار. «پرسه در شهر لاجوردی» فیلم خوبی است که امیدوارم زودتر اکران شود.

چرا بعد از آن در فیلمی بازی نکردید و در این سال‌ها کم کار که نمی‌توان گفت کلا انگار بازیگری را کنار گذاشتید؟

بازیگری را که کنار نگذاشتم، اما متنی که به لحاظ محتوایی و ساختاری راضی‌ام کند به دستم نرسیده است. نه این‌که طی این سال‌ها کار‌ها به لحاظ کیفی پایین بوده، کار‌های خوب هم زیاد بوده که از جمله آن‌ها می‌توانم به سریال «شهرزاد» اشاره کنم. این سریال به قدری برای من جذاب بود که برای حسن فتحی (کارگردان) متنی نوشتم مبنی بر این‌که «کاری که انجام دادی چکیده ۶۰ - ۵۰ سال کار تاریخی در سینما و تلویزیون است و با انجام آن توانستی روح علی حاتمی را هم شاد کنی.»

علی حاتمی دوست نداشت مدرن شود!

با این‌که فناوری در سینما و تلویزیون ایران بسیار پیشرفت کرده، اما امروز خیلی کمتر شاهد ساخت آثار عظیمی، چون «سربداران» یا «هزاردستان» هستیم که شاید بتوان گفت اسناد تصویری تاریخی ما هستند. به نظر شما چرا؟

البته هنوز هم آثار تاریخی در قالب مجموعه یا فیلم ساخته می‌شود، اما چرا این آثار به ماندگاری تولیدات قدیمی نیست؟ چون این‌ها اصالت در ساخت ندارند و صرفا به ظاهر کار بسنده می‌کنند. مثل شکلاتی که در زرورق قدیمی پیچیده شده باشد. اگر می‌بینید آثار علی حاتمی هنوز که هنوز است می‌درخشد، به این دلیل است که حتی خیاط لباس بازیگرانش هم قدیمی بود. برشکار لباس‌ها هم قدیمی بود، دوزنده هم قدیمی بود و.... اسم نمی‌برم، ولی فیلمی را می‌دیدم که مثلا در خیابان لاله‌زار قدیم فیلمبرداری شده بود و آدم‌های آن، به قول معروف تاتی تاتی کنان رد می‌شدند و انگار نه انگار که کار قرار است تهران قدیم را به نمایش بگذارد. رنگ و لعاب یک اثر تا وقتی ذهن و نگاه کارگردان قدیمی نباشد، قدیمی نمی‌شود و همین می‌شود که کار‌های بی‌روحی داریم که نه به دل می‌نشیند و نه ماندگار می‌شود.

آقای نیکپور شما خودتان نقش منفی دوست ندارید یا نقش منفی به شما پیشنهاد نمی‌شود؟

معمولا به من نقش منفی پیشنهاد نشده. چون در ایران مرسوم است وقتی بازیگری در شکل و شمایلی تثبیت شد، دیگر با همان ابعاد شناخته می‌شود، اما من سابقه بازی در نقش منفی را دارم. در سریال «آینه‌های نشکن» نقش جاسوسی را بازی می‌کردم که می‌خواهد سایت اتمی ایران را منفجر کند. این نقش صددرصد منفی بود و وقتی پخش شد هر که من را می‌دید، می‌گفت آقای نیکپور این چه نقشی هست؟ اصلا به شما نمی‌آید!تاریخ : بیست و چهارم تیر 98 | 06:57 ب.ظ | نویسنده : محمّدپارسا كریم نژاد

برترین‌ها: چراغ‌های درخشان برج ایفل، «گرند کانیون» با منظره‌ای فوق‌العاده، «کلیسای چاپل» از آثار میکل‌آنژلو و... به نظر می‌رسد این‌ها و بسیاری دیگر از مناظر، ایجاد شده اند که مورد تحسین هنر عکاسی قرار بگیرند. با این حال شاید در گذشته می‌توانستید عکس‌های زیبایی از این اماکن بگیرید، اما این روز‌ها این کار به این راحتی‌ها نیست!

حتی تصور ممنوع بودن عکس‌برداری از مکان‌هایی که تا به امروز عکس‌های فراوانی از آن‌ها منتشر شده سخت است! گاهی این محدودیت فقط شامل عدم تصویر‌برداری است، ولی در موارد شدیدتر  باعث می‌شود حتی اجازه حمل و ورود دوربین عکاسی به این اماکن را نیز نداشته باشید. در ادامه با برترین‌ها همراه باشید تا به معرفی لیستی از این اماکن بپردازیم.

کاخ یادبود «کامسوسان»

مکان هایی دیدنی که نمی توانید عکسشان را در اینستاگرام منتشر کنید

کاخ کامسوسان در کشور کره‌ی شمالی یادبود بنیانگذار کره‌ی شمای «کیم ایل سونگ» و پسرش «کیم جونگ ایل» بنا نهاده شد. ورود به این کاخ به هیج وجه آسان نخواهد بود، گردشگران خارجی می‌توانند اجازه دسترسی به داخل کاخ را فقط در تور رسمی دولتی دریافت کنند و فقط تعداد معدودی از افراد می‌توانند وارد کاخ شوند که آن‌ها نیز باید از قوانین خاصی پیروی کنند. به عنوان مثال: گرفتن عکس یا ضبط ویدئو، سیگار کشیدن و صحبت کردن در حین بازدید از کاخ ممنوع می‌باشد. علاوه بر این، بازدید کنندگان باید از میان دستگاهی که گردوخاک آن‌ها را می‌گیرد عبور کنند!


برج ایفل

مکان هایی دیدنی که نمی توانید عکسشان را در اینستاگرام منتشر کنید

برج ایفل یکی از دیدنی‌ترین مناطق جهان است. هرچند که محدودیت‌های خاص خود را نیز دارد. روشنایی برج ایفل در شب نوعی هنر معماری محسوب می‌شود و از قانون کپی‌رایت پیروی می‌کند، بنابراین عکاسی بدون مجوز کتبی از داخل برج ایفل ممنوع است. اما اگر عکاس غیرحرفه‌ای هستید و عکس‌ها را برای استفاده‌ی شخصی خود می‌خواهید، نیاز به مجوز کتبی ندارید.


قلعه‌ی «نوی‌شوان‌شتاین» در آلمان

مکان هایی دیدنی که نمی توانید عکسشان را در اینستاگرام منتشر کنید

به سادگی نمی‌توان عکسی از این قلعه‌ی رویایی گرفت. با توجه به مقررات امنیتی، شما نمی‌توانید عکس یا ویدئویی در داخل قلعه بگیرید و تنها مجاز به بازدید از قلعه در طول تور ۳۵ دقیقه‌ای همراه با راهنمای خود هستید. همچنین نمی‌توانید کالسکه‌ی بچه یا کوله پشتی خود را به داخل قلعه ببرید.


پارک ملی گرند کانیون

مکان هایی دیدنی که نمی توانید عکسشان را در اینستاگرام منتشر کنید

یکی از عمیق‌ترین دره‌ها در دنیا که سالانه ۴ میلیون بازدیدکننده از سراسر دنیا دارد. گردشگران به یک طبقه‌ی مخصوص هدایت می‌شوند تا از منظره‌ای فوق‌العاده بر روی یک پل شیشه‌ای لذت ببرند. این پل شیشه‌ای همان جاییست که شما نمی‌توانید عکس بگیرید یا حتی با خود دوربین ببرید. همچنین بازدیدکنندگان باید با کاور‌های پشمی مخصوص، کفش‌های خود را بپوشند تا به شیشه‌ی زیر پای خود آسیبی نرسانند.


تاج محل

مکان هایی دیدنی که نمی توانید عکسشان را در اینستاگرام منتشر کنید

تاج محل یکی از شگفتی‌های حال حاضر دنیاست که احتمالا خیلی دلتان می‌خواهد عکسی از آن به یادگار داشته باشید، اما این عکس را باید در خارج از این بنا بگیرید. عکس گرفتن در داخل آن ممنوع است. همچنین غذاخوردن، ایجاد سروصدا و سیگار کشیدن نیز در تاج محل ممنوع می‌باشد؛ و اگر می‌خواهید گوشی همراهتان را با خود به داخل ببرید، باید آن را خواموش کنید یا بر روی حالت سکوت بگذارید.


کلیسای سیستین

مکان هایی دیدنی که نمی توانید عکسشان را در اینستاگرام منتشر کنید

این بنا در گذشته به عنوان کلیسا استفاده می‌شده است، اما امروزه به عنوان موزه و یکی از بنا‌های دوره‌ی رنسانس شناخته می‌شود. خیلی عجیب نیست که هر ساله هزاران گردشگر را جذب خود می‌کند، ولی آن‌ها نمی‌توانند عکسی از داخل آن به یادگار داشته باشند. گرفتن عکس یا فیلم داخل کلیسا ممنوع می‌باشد، همچنین گردشگران باید سکوت را در کلیسای سیستین رعایت کنند.


کلیسای «وست مینستر» در شهر لندن

مکان هایی دیدنی که نمی توانید عکسشان را در اینستاگرام منتشر کنید

عکس گرفتن از داخل کلیسا ممنوع است. آن‌ها معتقدند که عکاسی، مانع لذت بردن سایر گردشگران از زیبایی بی‌همتای داخل کلیسا می‌شود. علاوه بر این، عکاسی می‌تواند فضای معنوی حاکم بر کلیسا را که اولین و قدیمی‌ترین کلیسای کارگری هم است، بر هم بزند. تنها کاری که شما می‌توانید انجام دهید، دانلود عکس‌های داخل کلیسا از وب‌سایت رسمی خود کلیسا است، اما از آن‌ها هم تنها برای استفاده‌ی شخصی می‌توانید استفاده کنید.


آرامگاه لنین

مکان هایی دیدنی که نمی توانید عکسشان را در اینستاگرام منتشر کنید

امروزه، آرامگاه لنین به اندازه‌ای که در گذشته محبوب گردشگران خارجی بود، نیست. با وجود این، افرادی که داخل آرامگاه می‌شوند اجازه‌ی گرفتن عکس را ندارند. ضمنا آزمایشگاهی که وظیفه‌ی محافظت از جسد مومیایی شده‌ی لنین را دارد، از بدن‌های مومیایی شده‌ی بعضی شخصیت‌های مطرح سایر کشور‌ها نیز حفاظت می‌کند.


پارک بین‌المللی «اولرو و کاتا تجوتا»

مکان‌های ممنوعه در اینستاگرام!

عکاسی از این پارک بین‌المللی که در استرالیا قرار دارد همیشه مجاز نیست. شما به مجوزی مخصوص، جهت رسیدن به اهداف تجاری خود (شامل به اشتراک گذاشتن عکس‌ها در شبکه‌های اجتماعی) نیاز دارید. اما اگر عکسی را به منظور استفاده‌ی شخصی خود می‌خواهید باید به خاطر بیاورید که عکاسی در بعضی از این مناطق، به این دلیل ممنوع است که بومیان این مناطق را مقدس می‌دانند. تا جایی که حتی نقاشی کشیدن از روی این مکان‌ها نیز ممنوع می‌باشد.

منبع: BrightSide
برترین‌ها: آدولف هیتلر با برنامه‌ها و تبلیغات حساب شده به رهبر محبوب مردم آلمان تبدیل شد. اما افرادی هم بودند که می‌دانستند او دارد کشور را به سوی نابودی سوق می‌دهد، از او نفرت داشتند و برنامه ترور و قتل هیتلر را تدارک دیدند.

آدولف هیتلر رهبر کاریزماتیک حزب ناسیونال‌سوسیالیست کارگران آلمان (حزب نازی) بود. او بین سال‌های ۱۹۳۳ و ۱۹۴۵ صدراعظم آلمان و از ۱۹۳۴ در مقام «پیشوای رایش» حکومت کرد. آدولف هیتلر موفق شد با کمک مجموعه «ارتش و صنعت» کشور ویران و ضعیف آلمان پس از شکست در جنگ جهانی اول را به یک قدرت اروپایی تبدیل کند. او با برنامه‌ها و تبلیغات حساب شده در بین مردم آلمان دارای محبوبیت شد.

ترورهایی که هیتلر از آن جان سالم به در برد

اولین فردی که تلاش کرد هیتلر را به قتل برساند، موریس باوو (Maurice Bavaud) سوئیسی بود. او که پیشتر یکی از همکلاسی‌های فرانسوی‌اش به نام مارسل گربوی را از قصد خود آگاه کرده بود در روز ۹ اکتبر سال ۱۹۳۸عازم آلمان شد. در آنجا یک کلت ۶ میلیمتری را خریداری کرد و از طریق روزنامه‌ها بدنبال مکانی گشت که قرار بودهیتلر در آنجا حضور یابد.

ترورهایی که هیتلر از آن جان سالم به در برد

در مراسم رژه سالروز کودتای نافرجام هیتلر در روز ۹ نوامبر در مونیخ، موریس باوو می‌خواست تصمیم خود را عملی کند، اما فاصله زیاد با هیتلر و جمعیت در ردیف جلو مانع او در ترور هیتلر شدند. باوو هنگام بازگشت در قطار شهری به علت نداشتن بلیط بازداشت شد. پلیس اسلحه و کروکی محل ترور را در جیب‌هایش پیدا کرد. او چند روز بعد محاکمه و اعدام شد.

ترورهایی که هیتلر از آن جان سالم به در برد

یوهان گئورگ السر، یک نجار آلمانی بود که برای ترور هیتلر و دیگر رهبران نازی اقدام کرد. او می‌دانست که سران نازی هر سال در جشن یادبودی در سالن «بورگربروی کلر» در شهر مونیخ جمع می‌شوند. او برای ترور هیتلر بمب دست‌ساز ساعتی ساخت و چندین روز در محل مخفی شد تا بتواند به هدف خود دست یابد.

ترورهایی که هیتلر از آن جان سالم به در برد

روز هشتم نوامبر ۱۹۳۹ به علت خراب شدن وضع هوا سخنرانی هیتلر نیم ساعت زودتر شروع شد و او زودتر جلسه را ترک کرد. بمب سیزده دقیقه بعد منفجر شد. از ۲۰۰ نفر حاضر در سالن، هشت نفر کشته و ۶۳ نفر مجروح شدند. السر هنگام خروج غیر قانونی از مرز سوئیس دستگیر و به مدت پنج سال بدون محاکمه زندانی و در نهایت در آوریل سال ۱۹۴۵در اردوگاه کار اجباری داخائو اعدام شد.

ترورهایی که هیتلر از آن جان سالم به در برد

سرهنگ ستاد رودولف کریستوف فون گرس‌دورف فرزند یک خانواده نظامی – اشرافی بود. او ماموریت یافت تا با سلاح‌های جنگی که از ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی سابق به غنیمت گرفته شده بود یک نمایشگاه در برلین ترتیب دهد. او که می‌دانست هیتلر قرار است از این نمایشگاه دیدن کند، دو مین ضد نفر را در پالتوی خود جاسازی کرد تا در لحظه موعود آن را منفجر کند.

ترورهایی که هیتلر از آن جان سالم به در برد

روز ۲۱ مارس سال ۱۹۴۳ که هیتلر برای بازدید از نمایشگاه وارد سالن شد، سرهنگ کریستوف فون گرس‌دورف خود را برای ترور هیتلر آماده کرده بود. اما هیتلر ناگهان از سالن خارج شد. گرس دورف مجبور شد به سرعت چاشنی انفجار را از کار بیاندازد. او از جنگ جهانی جان سالم به در برد و تا سال ۱۹۸۰ در مونیخ زندگی کرد.

ترورهایی که هیتلر از آن جان سالم به در برد

ژنرال هرمان کارل روبرت هنینگ فون ترسکو و اعضای گروه مقاومت تصمیم گرفتند برای ترور هیتلر یک بمب ساعتی در جعبه شربت جاسازی کرده و جعبه را به درون هواپیمای شخصی هیتلر منتقل کنند.

ترورهایی که هیتلر از آن جان سالم به در برد

بمب جاسازی شده درون هواپیمای هیتلر در ارتفاع زیاد یخ زد و چاشنی آن عمل نکرد و هیتلر از این ترور هم جان سالم به در برد. طراح این عملیات، ژنرال هنینگ فون ترسکو که تا زمان خودکشی رئیس ستاد لشکر دوم ارتش آلمان نازی بود، در عملیات ترور دیگری هم همکاری داشت که آن هم ناکام ماند.

ترورهایی که هیتلر از آن جان سالم به در برد

یکی از بزرگترین طرح‌های ترور هیتلر و پایان حکومت او و جنگ توسط سرهنگ ستاد اشتاوفن‌برگ (عکس به همراه فرزندانش) به اجرا درآمد. اشتاوفن‌برگ کیف حاوی بمب را در نزدیکی هیتلر و در زیر میزی گذاشت که در اطراف آن هیتلر و ژنرال‌هایش نقشه‌ها را بررسی می‌کردند. او سپس به بهانه یک تماس تلفنی خارج و راهی برلین شد تا پس از کشتن هیتلر، ارتش را به قیام دعوت کند.

ترورهایی که هیتلر از آن جان سالم به در برد

در حین جلسه در «وولف شانتسه» پای یکی از افسران به کیف خورد و او کیف را در فاصله دورتری در زیر میز سنگین چوبی قرار داد. با انفجار بمب در زیر میز به هیتلر جراحتی جزیی وارد شد و او از این ترور نیز جان سالم به در برد. (عکس: هیتلر ساعتی بعد محل انفجار را به موسولینی، دیکتاتور ایتالیا، نشان می‌دهد)

ترورهایی که هیتلر از آن جان سالم به در برد

بعد از شکست کودتا سرهنگ اشتاوفن‌برگ به همراه سرهنگ فردریش اولبرشت و سرهنگ لودویگ بک در شب ۲۰ ژوئیه در محل وزارت دفاع آلمان بازداشت و پس از یک محاکمه کوتاه توسط ژنرال فروم، فرمانده نیرو‌های ذخیره آلمان، به مرگ محکوم و در حیاط وزارت دفاع به جوخه اعدام سپرده شدند.

ترورهایی که هیتلر از آن جان سالم به در برد

ژنرال اروین فون ویتزلبن که از سال ۱۹۳۸ بار‌ها تلاش کرده بود هیتلر را سرنگون کند هم بخشی از عملیات ترور روز ۲۰ ژوئیه و قیام ارتش با نام «عملیات واکور» را برعهده داشت. او قرار بود بعد از کشته شدن هیتلر فرماندهی ارتش آلمان نازی، «ورماخت» را برعهده گیرد. با شکست عملیات ترور و کودتا ژنرال ویتزلبن هم اعدام شد.

ترورهایی که هیتلر از آن جان سالم به در برد

شاید کمتر کسی بداند، اما آلبرت اشپر (نفر سمت چپ در کنار هیتلر)، وزیر تسلیحات و تولید نظامی که پیش از وزارت، معمار ارشد هیتلر بود در دادگاه نورنبرگ مدعی شد که می‌خواسته در ماه مارس سال ۱۹۴۵ هیتلر را با گاز خفه کند، اما حضور نیرو‌های اس‌اس و تغییرات در ساخت و ساز سنگر هیتلر مانع از اجرای این طرح ترور شده است. اشپر در دادگاه نورنبرگ به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

ترورهایی که هیتلر از آن جان سالم به در برد

آدولف هیتلر از چندین ترور جان سالم به در برد تا اینکه پس از شکست ایدئولوژی «برتری نژادی»، شکست در جنگ جهانی که منجر به کشته و زخمی و آواره شدن میلیون‌ها نفر و ویرانی بخش وسیعی از قاره اروپا شد در محاصره نیرو‌های متفقین در برلین قرار گرفت و با خوردن قرص سیانور و شلیک گلوله به سر خود به زندگی‌اش پایان داد.

ترورهایی که هیتلر از آن جان سالم به در برد

منبع: dwتاریخ : بیست و دوم تیر 98 | 02:13 ب.ظ | نویسنده : مجتبی كریم نژاد
برترین‎ها: اگر اهل دیدن سریال‎های تلویزیونی باشید، حتما می‎توانید حدس بزنید که کدام سریال‎ها بیشترین هزینه را برای ساخت مجموعه های خود پرداخت کرده اند. البته برخی از سریال‎ها هستند که برخلاف انتظار، جزو پرهزینه‎ترین‎ها به حساب می آیند. اگر دوست دارید با پرهزینه‎ترین سریال‎های تلویزیونی تاریخ آشنا شوید، در ادامه مطلب همراه‌مان باشید.

 سریال «حسی» - ۹میلیون دلار

پرهزینه‎ترین سریال‌های تلویزیونی تاریخ

SENSE۸ یا «حسی» یک مجموعه تلویزیونی آمریکایی به سبک علمی-تخیلی و دراما است که توسط واچوفسکی‌ها و جی. مایکل استرازینسکی نوشته، تهیه و ساخته شده است. هم‌اکنون فصل نخست مجموعه شامل ۱۲ قسمت تولید شده که از تاریخ ۵ ژوئن ۲۰۱۵ از طریق رسانه اینترنتی نت‌فلیکس در دسترس قرار گرفته است.

داستان مجموعه درباره هشت غریبه از نقاط مختلف جهان است که ناگهان از طریق ارتباط ذهنی و عاطفی به یکدیگر مرتبط می‌شوند و باید راهی برای زنده ماندن از دست کسانی که آن‌ها را به چشم تهدیدی برای نظم جهانی می‌پندارند پیدا کنند. نت‎فلیکس برای فیلبرداری هر اپیزود از این فیلم که هر کدام در نقطه مختلفی از جهان بود، مجبور به پرداخت ۹ میلیون دلار شد. البته گویا اپیزود اول این فیلم رضایت بخش نبود، از این رو همان جا هم پایان یافت.


سریال «مارکوپولو» - ۹میلیون دلار

پرهزینه‎ترین سریال‌های تلویزیونی تاریخ

مارکوپولو سریال درام تاریخی آمریکایی است که از شبکه نتفلیکس در حال پخش است. داستان سریال که در قرن سیزدهم اتفاق می‌افتد از این قرار است که در دنیایی که از حرص و طمع، قدرت و زورگویی و رقابت‌های کثیف پر شده است، تاجر و جهانگرد ونیزیِ مشهور، مارکو پولو،خود را در دربار کوبلای خان، پادشاه مغول‌ها می‌بیند. پدرش او را به‌عنوان وثیقه نزد کوبلای خان گذاشته و او در آن محیط پرورش یافته و به یکی از خدمتگذاران بالا مقام دربار تبدیل می‌شود.

این سریال تنها برای هر  ۱۰ اپیزود اول ۹ میلیون دلار هزینه کرد. با این وجود این، سریال برخلاف انتظار‌ها رنکینگ بالایی نداشت و در فصل دوم آن حدود ۲۰۰ میلیون دلار ضرر کرد که یکی از شکست‌های به‌‎یاد‎ماندنی در تاریخ نت‌فلیکس به حساب می‌آید.


 سریال «رُم» - ۱۰میلیون دلار

پرهزینه‎ترین سریال‌های تلویزیونی تاریخ

قبل از سریال «بازی تاج و تخت» سریال «رم» بر سر زبان‌ها بود. این مجموعه تلویزیونی، توسط برونو هلر، جان میلیوس، و ویلیام جی مک دونالد تولید شد. این سریال در واقع داستان روم باستان، در دوران‌گذار از جمهوری به امپراتوری را روایت می‌کند. داستانی که از تهاجم ژولیوس سزار به سرزمین گل (فرانسه امروزی) آغاز می‌شود و به مرگ مارک آنتونی و ظهور و شکل‌گیری اولین امپراتور آگوستوس ختم می‌گردد.  این سریال موفقیت‌های فراوانی را در نظرسنجی‎های مختلف برای HBO و بی بی سی به همراه داشت. رسانه‎های زیادی از همان آغاز پخش سریال رم نسبت به نمایش آن توجه خاص نشان دادند و هر دو فصل این سریال، مفتخر به نامزدی جوایز متعدد و دریافت بسیاری از این جوایز افتخارآمیز شدند.

طبق گزارشات مجله فوبز، هر اپیزود از این سریال حدود ۶ تا ۱۰ میلیون دلار هزینه برداشت. اگر چه این سریال در فصل دوم متوقف شد، اما اثر به یاد ماندنی از خود بر خاطره‌ها بر جای گذاشت.


سریال «دوستان» - ۱۰میلیون دلار

پرهزینه‎ترین سریال‌های تلویزیونی تاریخ

سریال تلویزیونی «دوستان» را با هیچ مجموعه تلویزیونی دیگر نمی‌توان مقایسه کرد. این مجموعه کمدی که توسط دیوید کرین و مارتا کافمن ساخته شده، از ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۴ از شبکه ان‌بی‌سی پخش گردید. این مجموعه دارای ده فصل است و هنوز در شبکه‌های مختلف در حال بازبخش می‌باشد. داستان آن درباره شش دوست است که در منهتن نیویورک زندگی می‌کنند.

«دوستان» به یکی از محبوب‌ترین کمدی موقعیت‌های تاریخ تبدیل شد. این سریال در مجموع ۶۲ نامزدی جایزه امی و در سال ۲۰۰۲ جایزه بهترین سریال کمدی را برای فصل هشتم به دست آورد. این سریال در فهرست «۵۰ سریال برتر تاریخ TV Guide» در رده ۲۱ و در فهرست ۵۰ سریال برتر تاریخ مجله امپایر در رده ۷ قرار دارد. هر اپیزود از آخرین فصل این سریال محبوب ۱۰ میلیون دلار هزینه برداشت که هنوز هم ارزش این سرمایه گذاری را داشته است.


سریال «تئوری بیگ‌بنگ» - ۱۰میلیون دلار

پرهزینه‎ترین سریال‌های تلویزیونی تاریخ

یکی دیگر از سریال‌هایی که در تلویزیون تاریخ‎ساز شد، سریال «تئوری بیگ بنگ» است. این مجموعه تلویزیونی در گونه کمدی است که از شبکه سی‌بی‌اس و از سال ۲۰۰۷ پخش می‌شود. چاک لوری و بیل پریدی سازندگان این مجموعه تلویزیونی هستند. محوریت این مجموعه بر روی ۵ کاراکتر می‌باشد. طبق گزارشات، هر اپیزود از این سریال، ۱۰ میلیون دلار هزینه داشت. ستاره‌های این سریال از جمله جانی گالکی، جیمز پارسونز و کیلی کوئوکو از سال ۲۰۱۴ تاکنون، هر کدام ۱ میلیون دلار برای هر اپیزود دریافت می‌کردند که رقم کمی نبود.


 سریال «جوخه برادران» - ۱۲.۵میلیون دلار

پرهزینه‎ترین سریال‌های تلویزیونی تاریخ

«جوخه برادران» یک مجموعه تلویزیونی کوتاهی است که در ۱۰ قسمت تولید شده و در مورد جنگ جهانی دوم می‌باشد. تهیه‌کنندگان اصلی این سریال، تام هنکس و استیون اسپیلبرگ هستند که پیش‌تر در فیلم «نجات سرباز رایان» با هم همکاری داشتند.

این مجموعه تلویزیونی برای اولین بار توسط شبکه اچ‌بی‌او در سال ۲۰۰۱ به نمایش درآمد و از آن پس شبکه‌های متعددی اقدام به بازپخش آن نمودند. داستان سریال نیز در خصوص گروهی از سربازان آمریکایی، از روزی که دوره‌های آموزشی خود را طی می‌کنند تا روز پیروزی در جنگ است. این سریال در imdb در بین نمایش‌های تلویزیونی مقام دوم و در سریال‌ها مقام سوم را دارد.

هر اپیزود از این سریال ۱۲.۵ میلیون دلار هزینه برداشت که دلیل آن هم جزییات فیلم بود. لباس های بازیگران، پشت صحنه‎های خاص و منحصربفرد و ... باعث شد که ساخت هر اپیزود از این سریال هزینه بالایی را در پی داشته باشد که البته ارزشش را داشت، زیرا این سریال در سال ۲۰۰۲، بیش از ۳۰ جایزه را از آن خود کرد.


 سریال «بخش فوریت‌های پزشکی» - ۱۳میلیون دلار

پرهزینه‎ترین سریال‌های تلویزیونی تاریخ

«بخش فوریت‌های پزشکی» یک مجموعه تلویزیونی محبوب ساخته کشور آمریکا می‌باشد. این مجموعه تلویزیونی درباره پرستاران، پزشکان و دانشجویان علوم پزشکی بود که در بخش فوریت‌های پزشکی در یک بیمارستان در شیکاگو کار می‌کردند. داستان‌های هیجانی و سرعت انجام اتفاقات در قصه‌های این سریال از دلایل محبوبیت و شهرت آن به‌شمار می‌رفت.‌ ای آر در سال ۱۹۹۴ میلادی پخش گردید و در سال ۲۰۰۴ میلادی ۲۱ جایزه امی دریافت کرد. این سریال جزو پرهزینه‌ترین سریال‌ها بود، به طوری که ۱۳ میلیون دلار برای هر اپیزود آن خرج شد.


 سریال «بازی تاج‌و‌تخت» - ۱۵میلیون دلار

پرهزینه‎ترین سریال‌های تلویزیونی تاریخ

«بازی تاج و تخت» یکی از موفق‌ترین سریال‌های تلویزیونی تاریخ بود که به سبک خیال‌پردازی حماسی و توسط دیوید بنیاف و دی. بی. وایس برای شبکه اچ‌بی‌او ساخته شد. داستان سریال در قاره‌های خیالی وستروس و اسوس، در نزدیکی پایان یک تابستان ۱۰ ساله اتفاق می‌افتد و چندین خط داستانی را دنبال می‌کند.

این سریال تاکنون نامزد و برنده بسیاری از جوایز شده‌ است که از میان آن‌ها می‌توان به نامزدی جایزه امی بهترین سریال درام برای هر چهار فصل پخش شده آن، یک نامزدی جایزه گلدن گلوب برای بهترین سریال تلویزیونی درام و نامزدی جایزه هوگو برای بهترین نمایش درام اشاره کرد. پیتر دینکلیج نیز برای بازی در نقش تیریون لنیستر موفق به دریافت سه جایزه امی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و یک جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شده‌است.

هراپیزود این سریال حدود ۱۰ میلیون دلار هزینه برداشت، اما موفقیت آن به گونه‌ای بود که تمام این هزینه‌ها را جبران کرد.


 سریال «اقیانوس آرام» - ۲۱میلیون دلار

پرهزینه‎ترین سریال‌های تلویزیونی تاریخ

شاید فکر کنید که «بازی تاج و تخت» پرهزینه‌ترین سریال تلویزیونی است، اما اشتباه کرده اید، «اقیانوس آرام» در رتبه اول این فهرست قرار گرفته است. این سریال یک مینی‌سریال ۱۰ قسمتی آمریکایی درباره جنگ جهانی دوم است که از ۱۴ مارس ۲۰۱۰ تا ۱۶ مه ۲۰۱۰ از شبکه HBO پخش می‌شد. تهیه‌کنندگان اصلی این سریال، تام هنکس و استیون اسپیلبرگ هستند. این مجموعه برگرفته از داستانی واقعی از وقایع جنگ جهانی دوم به روایتی شیوا و رسا و صد البته دیدنی می‌باشد. داستانی با درون مایه جنگی و روایتی عمیق از جنگ آمریکا و ژاپن!

ساخت این سریال ۲۱ میلیون دلار هزینه داشته که بیشتر آن هم برای صحنه سازی جنگ جهانی دوم و جزییات صحنه‌های فیلمبرداری خرج شده است.

منبع: therichestتاریخ : بیست و یکم تیر 98 | 07:58 ب.ظ | نویسنده : مجتبی كریم نژاد

خبرگزاری ایسنا: روش عزاداری، بزرگداشت و کفن‌ودفن مردگان از فرهنگی به فرهنگ دیگر بسیار متفاوت است، اما برخی سنت‌ها واقعاً مراسم تدفین را به سطح بالاتری از خوفناکی ارتقا داده‌اند. اینجا ۱۰ نمونه از آداب‌ورسومی عجیب‌وغریبی را معرفی می‌کنیم که مردم دنیا برای تدفین مردگانشان به کار می‌برند.

۱- اندوکنیبالیسم
 
روش‌های عجیب و غریب تدفین مردگان

برای بعضی فرهنگ‌ها بهترین راه برای ارج‌نهادن به مردگان، خوردن آن‌هاست که انسان‌شناسان از آن به عنوان «اندوکنیبالیسم» یاد می‌کنند. از نگاه پیروان این سنت، «خوردن گوشت همنوعِ مرده» راهی است برای ایجاد ارتباطی دائمی بین افراد زنده با فرد تازه درگذشته. این کار همچنین روشی تسهیل‌کننده برای بیان ترس و نفرت ملازم مرگ و ضایعه‌ی پس از آن محسوب می‌شود. برخی انسان‌شناسان معتقدند اندوکنیبالیسم چیزی است که مردگان از زندگان انتظار دارند. گرچه به این سنت دیگر عمل نمی‌شود (دست‌کم تا جایی که ما می‌دانیم)، اما فرهنگ‌هایی که به اندوکنیبالیسم باور دارند شامل اهالی «ملانزیا» در پاپوآ گینه‌ی نو و مردمان قبایل «واری» در برزیل می‌شود.

۲- تدفین آسمانی بودائیان تبت
 
روش‌های عجیب و غریب تدفین مردگان

وقتی می‌توانید با گوشت بدن فرد تازه‌درگذشته حیوانات را سیر کنید، چرا خودتان آن را بخورید؟ چنین فکری همان رسم بودائیان تبت یا «تدفین آسمانی» است؛ سنت خردکردن بدن مرده به تکه‌های کوچک و سپردن باقی کار به حیوانات و مشخصاً پرندگان. گاهی بدن، سالم گذاشته می‌شود که البته برای لاشخور‌ها مشکلی نیست. گرچه ممکن است این کار کمی احمقانه یا حتی نفرت‌انگیز به نظر برسد، اما این آداب‌ورسوم از دیدگاه یک بودایی کاملاً منطقی است.
 
بودائیان برای حفظ یا ارتباط با بدن مرده که یک ظرف خالی به نظر می‌رسد، اشتیاقی ندارند. بعلاوه در امتداد احترامشان برای تمام زندگی، بودائیان این‌طور نگاه می‌کنند که تنها کار درخور آخرین کنش یک فرد - حتی اگر به وکالت از او باشد - این است که باقی‌مانده‌ی بدنش برای ادامه‌ی زندگی سایر موجودات صرف شود. در حقیقت این آداب‌ورسوم به عنوان یک حرکت دلسوزانه و خیرخواهانه در نظر گرفته می‌شود. امروزه بیش از ۸۰ درصد بودائیان تبت تدفین آسمانی را انتخاب می‌کنند؛ رسمی که هزاران سال مشاهده شده است.

۳- تدفین معلق
 
روش‌های عجیب و غریب تدفین مردگان

زندگی مردمان مرموز «بو (Bo)» ساکن دره‌ی همپ پوند در جنوب غربی ایالت گونگ‌ژیان چین، برای هزار سال، پیش از آنکه پنج قرن پیش توسط مینگ دیناستی قتل عام شوند، رونق داشت. امروزه قبیله‌ی بو تقریباً بطور کامل فراموش شده، اما فقط به لطف تابوت‌های معلق دراماتیکی که از خود بر جا گذاشته‌اند حفظ شده است؛ اثری فراموش‌نشدنی از جعبه‌های چوبی که در ارتفاع حدود ۱۰۰ متری از صخره‌ها بیرون زده است. ۱۶۰ تابوت در کنار صخره‌ها و درون غار‌های طبیعی قرار داده شده و تعدادی تابوت هم با مرده‌هایی که درونشان خوابیده‌اند از بدنه‌ی صخره‌ها معلقند.
 
صخره‌ها خود نقاشی‌های دیواری زیادی دارند که با رنگ‌های قرمز کشیده شده و بسیاری از آن‌ها زندگی مردم قبیله‌ی بو را تصویر کرده‌اند. امروزه افراد محلی با نام‌هایی نظیر «فرزندان صخره» و «رام‌کنندگان آسمان» به تمدنی که مدت‌هاست از بین رفته اشاره می‌کنند، اما اینکه چرا آنان مردگان خود را به این روش دفن می‌کردند کاملاً رازآلود مانده است.

۴- ساتی
 
روش‌های عجیب و غریب تدفین مردگان

این روش گرچه حالا خوشبختانه در هند ممنوع شده است، اما نوعی مراسم تدفین بود که در آن زنانی که تازه بیوه شده بودند، خود را در میان هیمه‌ی آتشی که برای سوزاندن جسد شوهرشان بود، قربانی می‌کردند. این رسم عموماً به عنوان اقدامی داوطلبانه در نظر گرفته شده، اما نمونه‌های بسیاری وجود داشته که زنان مجبور به انجام ساتی می‌شدند و حتی گاهی اوقات برخلاف خواستشان در آتش سوزانده می‌شدند.
 
کسی نمی‌داند این مراسم از کجا سرچشمه گرفته، اما برخی معتقدند که این رسم ایجاد شده تا مانع از آن شود که زنان، شوهران ثروتمندشان را کشته و با معشوق واقعی خود ازدواج کنند. احتمال دیگر این است که این کار به عنوان راهی برای وصال دوباره‌ی زن و شوهر در زندگی پس از مرگ انجام می‌شده تا زنان از این راه بتوانند حوریان فرصت‌طلب را از میدان به در کنند! جالب است که هند اولین و تنها فرهنگی نبود که این سنت را پذیرفت. دیگر جوامع باستانی از جمله مصریان، یونانیان، گوت‌ها و سکا‌ها نیز کاری شبیه به ساتی انجام می‌دادند.

۵- تدفین وایکینگی
 
روش‌های عجیب و غریب تدفین مردگان

مراسم تدفین برای زنان هندی بوضوح کار دشواری بود و برای زنان برده‌ی اشراف‌زادگان وایکینگ هم همینطور. مراسم پس از مرگ یک رهبر قبیله بشدت بی‌رحمانه بوده است. هنگامی که رهبر قبیله می‌مرد، بدن او به مدت ۱۰ روز در یک گور موقت قرار می‌گرفت و لباس‌های تازه برای او آماده می‌شد. در این مدت، یکی از دختران برده باید برای پیوستن به او در زندگی پس از مرگ «داوطلب» می‌شد. او روز و شب محافظت می‌شد و مقادیر فراوانی شراب به او داده می‌شد. هنگامی که مراسم تدفین آغاز می‌شد، دختر از چادری به چادر دیگر می‌رفت و به او «تجاوز» می‌شد. سپس با طناب تا سرحد مرگ خفه می‌شد و در نهایت توسط بزرگِ قبیله با خنجر به قتل می‌رسید. در نهایت کار، جسد رهبر قبیله و دختر برده روی یک قایق چوبی شعله‌ور به آب انداخته می‌شد.

۶- آئین قطع انگشت
 
روش‌های عجیب و غریب تدفین مردگان

چنانچه مرگ یک عزیز بقدر کافی ضایعه‌ی بزرگی نبود، مردمان قبیله‌ی دانی در گینه‌ی نو باید انگشتان خود را هم قطع می‌کردند. آنطور که به نظر می‌رسد این مراسم شاق و غیرقابل درک برای تمام بستگان مؤنث فرد درگذشته - همچنین کودکان - اجرا می‌شده است. این کار برای راضی کردن و دور کردن ارواح انجام می‌شد و همچنین راهی فراهم می‌کرد تا از درد فیزیکی برای بیان احساس غم و رنج روحی استفاده شود.
 
برای اجرای مراسم قطع عضو، انگشتان را با زه یا ریسمان محکم می‌بستند و بعد با ساطور قطع می‌کردند. سپس تکه‌های برجای مانده را خشک می‌کردند و می‌سوزاندند یا در جای بخصوصی نگه می‌داشتند. این مراسم امروزه در گینه‌ی نو ممنوع شده، اما چنانکه در عکس می‌بینید اثرات این رسم را در میان افراد مسن این اجتماع می‌توان دید.

۷. فامدیهانا
 
روش‌های عجیب و غریب تدفین مردگان

مردمان مالاگاسیِ ماداگاسکار، هرگز عبارت «روحش قرین آرامش» را نشنیده‌اند! در تلاش برای سرعت بخشیدن به تجزیه - چیزی که به عنوان گامی مهم در روند انتقال روح مرده به زندگی پس از مرگ فرض می‌شود - مالاگاسی‌ها خویشاوندان مرده‌ی خود را نبش‌قبر کرده و از نو آن‌ها را کفن می‌کردند و بعد اطراف آرامگاه همراه با موسیقی زنده به رقص با اجساد می‌پرداختند. مراسمی که فامدیهانا یا «گرداندن استخوان‌ها» نامیده می‌شود، بمدت سه قرن انجام شده است؛ مراسمی که کلیسا‌های مسیحی محلی تمام تلاششان را می‌کنند که از دستش خلاص شوند.

۸- توتم تدفین
 
روش‌های عجیب و غریب تدفین مردگان

توتم‌ها یکی از اجزای ثابت شمال غربی آمریکا و مردم هِیدا هستند، اما این شمایل‌ها بیشتر از آنچه با چشم دیده می‌شود، در خود دارند. بطور معمول، بقایای یک هیدای مرده به گودال بزرگی که حیوانات حفر کرده‌اند، پرتاب می‌شده است، اما سلسله آداب پس از مرگ یک رئیس قبیله، شُمن یا جنگجو بمراتب پیچیده‌تر بوده است. در این موارد، بدن با یک چماق کوبیده و له می‌شد؛ بطوری که در یک جعبه‌ی چوبی به ابعاد یک چمدان جا بگیرد. بعد جعبه در کنار یک توتم تدفین خاص در نزدیکی خانه‌ی فرد مرده قرار داده می‌شد؛ جایی که در آن، شمایل‌ها به عنوان نگهبانان سفر ارواح به زندگی پس از مرگ عمل می‌کردند. مبلغان مذهبی مسیحی که برای سرکشی به این قبایل می‌رفتند - اغلب بخاطر بوی پایدار جسد - از این مکان‌ها برمی‌گشتند.

۹. آداب‌ورسوم تدفین بومیان استرالیا
 
روش‌های عجیب و غریب تدفین مردگان

بهترین قسمت مراسم مرگ بومی، این است که اعضای خانواده می‌توانند یک چیز را به یادگار نگه دارند؛ مشخصاً استخوان‌های مرده. پس از مرگ یک عضو خانواده، بدن او بالای یک سطح بلند که با برگ و شاخه‌ها پوشانده شده بود و قرار بود جنازه آنجا تجزیه شود، قرار داده می‌شد؛ فرایندی که اغلب ماه‌ها طول می‌کشد. در بعضی موارد، مایع خارج شده از جسدِ در حال فساد جمع‌آوری می‌شد و بر بدن جوان‌تر‌ها مالیده می‌شد تا ویژگی‌های خوب شخص درگذشته از این طریق به آنان منتقل شود.
 
پس از آن، استخوان‌ها جمع‌آوری و با رنگ قرمز رنگ‌آمیزی می‌شدند. سپس استخوان‌ها داخل غار یا یک خروجی متروک قرار داده می‌شدند. در بعضی موارد بستگان می‌توانستند آن‌ها را تا یک سال به خود بیاویزند. بعضی از قبایل نیز از به زبان آوردن نام فرد مرده امتناع می‌کردند و تمام ماترک او را کاملاً نادیده می‌گرفتند. تمام مراسم راهی بود برای اینکه مطمئن شوند روح مرده براحتی نمی‌تواند با زندگان درآمیزد.

۱۰. مراسم تدفین زرتشتیان
 
روش‌های عجیب و غریب تدفین مردگان

مشکلی که زرتشتیان با جسد مرده‌ها دارند این است که تصور می‌کنند جسد چیزی دارد که هر آنچه با او در تماس باشد را آلوده می‌کند؛ خواه زمین و لباس آدم باشد، خواه آتش. مراسم تدفین زرتشتیان با تطهیر جسد آغاز می‌شد که فقط یک عضو آموزش‌دیده‌ی جامعه زرتشتیان اجازه‌ی این کار را داشت. هنگامی که جسد «پاک» شد، در پارچه‌ی کتانی گذاشته می‌شد و دو بار توسط یک سگ بازدید می‌شد و سگ جسد را بو می‌کشید.
 
زرتشتیان باستان معتقد بودند ارواح پلید با دیدن سگ از جسد دور می‌شدند. پس از اینکه عزاداران جسد را می‌دیدند (لمس‌کردن بشدت ممنوع بوده است)، آن را بالای یک دخمه یا به قول غربی‌ها «برج سکوت» قرار می‌دادند و همانجا لباس‌ها را با استفاده از ابزار درمی‌آوردند و بعداً از بین می‌بردند. به دنبال آن، جسد بسرعت توسط لاشخور‌ها خورده می‌شد. تمام این مراسم به این صورت انجام می‌شد تا مطمئن شوند کمترین آسیب به افراد زنده می‌رسد.


برترین‌ها: برای بسیاری از کاربران، هدفون یک وسیله نه‌چندان کاربردی است که کیفیت آن چندان اهمیتی ندارد. از سوی دیگر کاربرانی هستند که روزانه از این وسیله، استفاده‌ای حرفه‌ای و طولانی‌مدت دارند.

کیفیت یک هدفون با توجه به نوع کاربرد آن می‌تواند از بسیاری از مشکلات گوش و شنوایی جلوگیری کند. درواقع یک انتخاب بد در هنگام خرید هدفون می‌تواند علاوه بر مشکلات جسمانی، هزینه‌های مالی نادرستی را نیز روی دست کاربر بگذارد.

در این مقاله ما قصد داریم تا بهترین هدفون‌های موجود در بازار ایران را به شما معرفی کنیم. با مطالعه این مطلب می‌توانید در هر نوع از کاربردی که دارید و با هر اندازه سرمایه‌ای که برای خرید یک هدفون کنار گذاشته‌اید، محصولی مناسب را انتخاب و خریداری کنید.

البته سعی شده تا محصولات حرفه‌ای و بسیار گران‌قیمت را از لیست زیر حذف کنیم تا کاربران عمومی بتوانند خریدی ساده‌تر و دقیق‌تر را تجربه کنند. در نظر داشته باشید که در آغاز مطلب، بهترین هدفون‌های لوکس و گران‌قیمت را معرفی می‌کنیم و با نزدیک شدن به انتهای مقاله، به محصولاتی اقتصادی اشاره خواهیم داشت.

هدفون بیتس پرو

بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران

بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران

برند بیتس برای تمامی کاربران علاقه‌مند به فناوری، نامی آشنا است. هدفون پرو از این برند نیز یک محصول بسیار لوکس و گران‌قیمت است که شاید در نگاه اول، یک هدفون عادی به نظر بیاید، اما با قراردادن آن روی گوش متوجه خواهید شد که با دنیایی جدید از صدا‌های ناشناخته روبرو هستید. شاید یک بار استفاده از چنین محصولی، تمامی باور‌های شما را در مورد کیفیت هدفون‌های عادی موجود در بازار تغییر دهد.

پرو یک بدنه آلومینیومی دارد و برای حمل آسان می‌توان آن را خم کرد. طول سیم نیز ۱/۵ متر است که در استفاده روزمره و حرفه‌ای مناسب به نظر می‌رسد. رابط نیز به‌درستی انتخاب شده و به تمامی درگاه‌های ۳.۵ میلی‌متری متصل می‌شود. پاسخ فرکانسی ۲۰ تا ۲۰ هزار هرتزی این هدفون گویای کیفیت بسیار بالای این محصول است. بسیاری از تدوینگران حرفه‌ای و صدابرداران، از هدفون بیتس پرو برای انجام فعالیت‌های کاری خود استفاده می‌کنند.


هدفون شور مدل SE۵۳۵

بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران

بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران

اگر قصد خرید یک هدفون حرفه‌ای را دارید، اما به محصولات بزرگ و سنگین علاقه‌ای ندارید، SE۵۳۵ می‌تواند محصول مناسب شما باشد. قیمت بسیار بالای این محصول شاید برای کاربران عادی عجیب به نظر برسد، اما کاربران حرفه‌ای با یک نگاه به خصوصیات SE۵۳۵، متوجه خواهند شد که برخلاف اندازه بسیار 
کوچک این هدفون، با محصولی بسیار با کیفیت روبرو هستند.

ساختار داخلی هدفون با دو ووفر و یک توییتر طراحی‌شده که نشان‌دهنده دقت بسیار زیاد در طراحی و ساخت SE۵۳۵ است. امپدانس این هدفون ۳۶ اهم است و با طیف وسیعی از دستگاه‌های دیجیتال سازگاری دارد. پاسخ فرکانسی ۱۸ تا ۱۹ هزار نیز از دیگر خصوصیات هدفون SE۵۳۵ است. در جعبه این هدفون می‌توانید شش جفت پد داخل گوشی، مبدل استریو، کیف، مبدل ۳.۵ به ۶.۳ و یک کنترل‌کننده صدا را مشاهده کنید.


هدفون بی‌سیم سونی مدل WH-۱۰۰۰XM۳

بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران

بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران

نسل سوم سری WH شرکت سونی با محصولی شگفت‌انگیز به نام WH-۱۰۰۰XM۳ شناخته می‌شود. WH-۱۰۰۰XM۳ به پردازنده حذف نویز QN۱ مجهز شده است و وزن بسیار پایینی دارد. علاوه بر این از این هدفون می‌توانید به‌صورت بی‌سیم و اتصال مستقیم نیز استفاده کنید، هرچند آگاه هستید که فناوری بی‌سیم، منجر به کاهش کیفیت صدا خواهد شد.

پردازنده اختصاصی WH-۱۰۰۰XM۳، رفتار کاربر را از جمله راه رفتن، دویدن یا دیگر فعالیت‌ها را تشخیص می‌دهد و شکل پردازش صدا را با محیط بیرون و اطراف، هماهنگ می‌کند. وجود جک ۳.۵ میلی‌متری نیز به معنی است که WH-۱۰۰۰XM۳ را می‌توانید به‌تمامی دستگاه‌های مدرن و روزمره متصل کنید.

WH-۱۰۰۰XM۳ از طریق درگاه USB-C شارژ می‌شود و به فناوری شارژ سریع نیز مجهز شده است. در واقع تنها با ۱۰ دقیقه شارژ کردن WH-۱۰۰۰XM۳، می‌توانید تا ۵ ساعت از آن استفاده کنید. شارژ کامل نیز، نزدیک به ۳۸ ساعت دوام می‌آورد.

امپدانس WH-۱۰۰۰XM۳ نزدیک به ۴۷ اهم است و پاس فرکانسی ۴ تا ۴۰ هزار هرتزی این هدفون اثبات می‌کند که با یک محصول معمولی روبرو نیستید. هرچند قیمت بسیار بالای WH-۱۰۰۰XM۳، بسیاری از کاربران را فراری خواهد داد، اما این هزینه، بهایی است برای داشتن بهترین کیفیت صدای ممکن.


هدفون سنهایزر مدل HD ۴.۴۰ BT

بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران
بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران

HD ۴.۴۰ BT یکی از محصولات مشهور سنهایزر است که کیفیت صدای بسیار بالایی دارد. این محصول از جک ۳.۵ میلی‌متری بهره می‌برد و به نسخه ۴ بلوتوث نیز مجهز شده است.

طول کابل ۱/۴ متر است و باتری نیز حدود ۲۰ ساعت دوام می‌آورد. امپدانس هدفون HD ۴.۴۰ BT بر روی عدد امیدوارکننده ۱۸ اهم قرار دارد و پاسخ فرکانسی نیز ۱۸ تا ۲۲ هزار هرتز است. HD ۴.۴۰ BT به یک میکروفون با کیفیت نیز مجهز شده است و از طریق کابل میکرو یواس‌بی شارژ می‌شود.


هدفون بی‌سیم سامسونگ مدل Gear IconX ۲۰۱۸ Edition

بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران

بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران

Gear IconX ۲۰۱۸ d یکی از محصولات تولیدی جدید سامسونگ است که در ادامه مدل ۲۰۱۶ و برای بهبود نقاط ضعف آن مدل، به بازار معرفی‌شده است. کنترل لمسی، حسگر شتاب سنج و سیستم‌های مجاورت محیطی، از خصوصیات برجسته Gear IconX ۲۰۱۸ به‌حساب می‌آید.

این هدفون دارای ۳/۴ گیگابایت حافظه داخلی است که از آن می‌توان برای ذخیره اطلاعات و موسیقی استفاده کرد. نسخه بلوتوث به‌کاربرده شده در Gear IconX ۲۰۱۸، نسخه ۴/۲ است که با اندروید ۴ به بالا هماهنگی دارد.

Gear IconX ۲۰۱۸ یک گجت ورزشی نیز محسوب می‌شود، چون به یک سیستم کالری شمار نیز مجهز شده که حرکات کاربر را ذخیره و به گوشی منتقل می‌کند. این هدفون در زمان استفاده از حافظه داخلی، هفت ساعت و با استفاده از گوشی تا ۵ ساعت پخش موسیقی را پشتیبانی می‌کند.


هدفون وان مور مدل E۱۰۰۱

بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران

بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران

E۱۰۰۱ یک هدفون بسیار زیبا است که با انواع گوشی‌های اپل و اندرویدی سازگار است. جک ۳.۵ میلیمتری استفاده‌شده در این هدفون به کاربر اجازه می‌دهد تا با تمامی سیستم‌های صوتی مدرن و البته غیرحرفه‌ای، اتصالی ساده را تجربه کند. طول کابل حدود ۱/۲ متر است و شکل ارگونومی هدفون نیز قابل‌قبول به نظر می‌رسد.

پاسخ فرکانسی ۲۰ تا ۴۰ هزار، مبدل استریو، ۸ جفت پد داخل گوشی و میکروفون بسیار با کیفیت، از دیگر خصوصیات اولین محصول وان مور است که هرچند گران‌قیمت، اما باکیفیت و لوکس به‌حساب می‌آید.


هدفون بی‌سیم انکر مدل ZOLO Liberty Plus

بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران

بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران

هدفون ZOLO Liberty Plus یک محصول بلوتوثی و میان‌رده از شرکت Anker است که به خاطر ساخت محصولات با کیفیت، به جایگاهی مناسب در تولید گجت‌های فناوری رسیده است. هدفون تا ۳/۵ ساعت استفاده ممتد را در اختیار کاربر قرار می‌دهد و در کمتر از ۲۰ دقیقه شارژ می‌شود. یک محفظه شارژ نیز به همراه ZOLO Liberty Plus ارائه‌شده تا مدت‌زمان استفاده را به ۴۸ ساعت برساند.

بلوتوث نسخه ۵.۰ از سرعت بسیار زیادی در انتقال داده‌ها بهره می‌برد. وزن ZOLO Liberty Plus نیز بسیار کم است و احساس ناخوشایندی را به کاربر منتقل نمی‌کند. به‌طورکلی با خرید ZOLO Liberty Plus از یک هدفون با کیفیت، اما غیرحرفه‌ای بهره خواهید برد که مدت‌زمان زیادی را می‌توانید از آن و بدون شارژ مجدد، استفاده کنید.


هدفون بی‌سیم سونی مدل MDR-XB۶۵۰BT

بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران

بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران

MDR-XB۶۵۰BT از محصولات نسبتاً جدید شرکت سونی است که در رده گجت‌های ارزان‌قیمت این شرکت قرار می‌گیرد. هرچند در مقایسه با دیگر شرکت‌ها، MDR-XB۶۵۰BT را می‌توان یک محصول میان‌رده به‌حساب آورد.

این هدفون از فناوری بلوتوث برای اتصال به دیگر دستگاه‌ها استفاده می‌کند و امپدانس ۲۴ اهمی دارد. پاسخ فرکانسی ۲۰ تا ۲۰ هزار هرتزی نیز نشان‌دهنده حرفه‌ای بودن MDR-XB۶۵۰BT است.

باتری MDR-XB۶۵۰BT تا ۳۰ ساعت پخش مداوم دوام دارد و در مدت ۱ ساعت شارژ می‌شود. به یس بسیار مناسب، کنترل صدای بلند و یک میکروفن با کیفیت، از دیگر خصوصیات بارز این هدفون هستند.


هدفون بی‌سیم انکر مدل A۳۲۳۶

بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران

بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران

A۳۲۳۶ یک محصول ارزان‌قیمت از انکر است که از بلوتوث ۴.۱ بهره می‌برد. امپدانس ۱۶ اهم و پاسخ فرکانسی ۲۰ تا ۲۰ هزار هرتز را در کمتر هدفونی در این بازه قیمت می‌توانید پیدا کنید
A۳۲۳۶ ضد آب هست و می‌تواند همراهی مناسب برای ورزشکاران باشد. عمر باتری ۱۲ ساعت است و در مدت‌زمان دو ساعت، شارژ می‌شود.


هدفون وان مور مدل Piston Fit

بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران

بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران

بدون شک Piston Fit یکی از باکیفیت‌ترین هدفون‌های ارزان‌قیمت موجود در بازار ایران و جهان است. این هدفون ۵ دلاری به یک جک ۳.۵ میلی‌متری مجهز شده است و کابلی ۱/۲ متری دارد.

امپدانس این محصول ۳۲ اهم است و پاسخ فرکانسی فوق‌العاده ۲۰ تا ۲۰ هزار هرتز را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. حساسیت Piston Fit هم بر روی عدد ۱۰۰ دسی‌بل قرارگرفته است.

سه جفت سرگوشی سیلیکونی، کنترل صدای هماهنگ با موبایل، میکروفن با کیفیت و دکمه اختصاصی پاسخ به تماس، از خصوصیات مثبت هدفون Piston Fit به‌حساب می‌آیند. Piston Fit را می‌توان ارزان‌قیمت‌ترین هدفون بدون نقص جهان دانست که صدایی شفاف و عمیق را تولید می‌کند.


هدفون بی‌سیم نیا مدل Q۸-۸۵۱S

بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران

بهترین هدفون‌ها و هدست‌های موجود در بازار ایران

اگر بودجه‌ای نزدیک به ۱۰۰ هزار تومان در اختیار شما است و قصد خرید یک هدفون بی‌سیم را دارید، Q۸-۸۵۱S می‌تواند بهترین گزینه پیش روی شما باشد. شاید با پرداخت این مبلغ ناچیز، انتظار یک محصول بی‌کیفیت را داشته باشید، اما Q۸-۸۵۱S به‌هیچ‌وجه شما را ناامید نخواهد کرد.

بلوتوث، جک ۳.۵ میلی‌متری، کلید فرمان‌های تکراری، بیس قدرتمند و یک باتری بزرگ، از خصوصیات تأثیر گذار این محصول هستند. امپدانس ۳۲ اهم است و پاسخ فرکانسی نیز روی عدد ۲۰ تا ۲۰ هزار هرتز قرار دارد. شیار کارت حافظه و رادیو نیز از دیگر مشخصات این محصول ارزان‌قیمت، اما بسیار با کیفیت به‌حساب می‌آیدبرترین‌ها: بدمزه شدن دهان می‌تواند نشاندهنده‌ی مشکلی جدی یا جزئی باشد. اینکه دهان‌تان تلخ بشود یا ترش، و یا مزه‌ی فلز مانند بدهد یا شیرین، دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد. به همین دلیل بهتر است بررسی کنید طی چند روز گذشته چه چیز‌هایی خورده‌اید، چه احساسی داشته‌اید و حتی گاهی لازم است سابقه‌ی پزشکی خانواده‌تان را بدانید. در این مطلب به برخی از علت‌های بدمزه شدن دهان اشاره می‌کنیم.

بد مزه شدن دهان، علت‌ها و بهترین راهکارها

علت بدمزه شدن دهان

علت بدمزه شدن دهان‌تان ممکن است عفونت قارچی باشد

برفک دهان یک نوع عفونت قارچی است که دهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و نقاط سفید رنگی روی زبان و حلق ایجاد می‌کند. این عفونت ناشی از یک نوع باکتری به نام کاندیدا آلبیکان است که به طور طبیعی در دهان‌تان ساکن است و توسط سیستم ایمنی‌تان کنترل می‌شود، اما اگر سیستم ایمنی ضعیف شود، رشد زیاد این باکتری می‌تواند عفونت ایجاد کند. غیر از نقاط سفید رنگ در حلق و روی زبان، علامت دیگر برفک، بدمزه شدن دهان است.

علت بدمزه شدن دهان‌تان ممکن است بارداری باشد

بیشتر خانم‌های باردار علاوه بر حالت تهوع و احساس خستگی، از بدمزه شدن دهان (مزه فلز مانند در دهان) شکایت دارند. این اتفاق به دلیل تغییرات هورمونی که بدن با آن مواجه است روی می‌دهد. هورمون‌ها می‌توانند بر حس بویای و چشایی‌تان اثر بگذارند و باعث شوند از غذا‌ها یا عطر‌هایی که قبلا لذت می‌بردید بدتان بیاید یا برعکس، مثلا اگر قبلا از کلم فندقی متنفر بودید حالا خوش‌تان بیاید. اما نگران نباشید، این حالت معمولا در سه ماهه سوم بارداری رفع می‌شود.

علت بدمزه شدن دهان‌تان ممکن است کمبود زینک باشد

اگر رژیم غذایی‌تان از جهت زینک کمبود داشته باشد یعنی بدن‌تان مقدار زینک لازمش را جذب نمی‌کند یا کمبود زینک دارد و به همین دلیل دهان‌تان بدمزه می‌شود. دانشمندان سعی دارند علت این اتفاق را بفهمند و چیزی که تاکنون دریافته‌اند این است که زینک، میزان گاستین را بالا می‌برد. گاستین، نوعی پروتئین است که پرز‌های چشایی را کنتل می‌کند.

علت بدمزه شدن دهان‌تان ممکن است سرماخوردگی معمولی یا آنفلوآنزا باشد

اگر دهان‌تان تلخ مزه است و سرماخورده‌اید نگران نباشید، این کاملا طبیعی است. سرماخوردگی و آنفلوآنزا هر دو عفونت‌های شایعی هستند که سیستم ایمنی را بیدار و آماده‌ی مبارزه می‌کنند و تولید پروتئین، بخشی از این پروسه‌ی مبارزه است. طی این اتفاق، ممکن است دهان‌تان تلخ و شیرین شود. ضمنا اگر عفونت در بینی یا حلق‌تان باشد احتمالا مزه‌ی ناخوشایندی در دهان‌تان احساس می‌کنید که علت آن، باکتری‌های عامل آنفلوآنزا هستند.

علت بدمزه شدن دهان‌تان می‌تواند آٔنفلوآنزا باشد

اگر بدن‌تان در تنظیم قند خون‌تان مشکل داشته باشد ممکن است مزه‌ی عجیب شیرینی در دهان‌تان احساس کنید و تحقیقات نشان می‌دهد، علت اینکه افراد مبتلا به دیابت چنین چیزی را تجربه می‌کنند همین است. دلیل دیگر هم این است که دیابت می‌تواند مقدار جذب زینک را کاهش بدهد و باعث شود دهان‌تان بدمزه شده و احساس کنید انگار چیزی تلخ و شیرین خورده‌اید.

علت بدمزه شدن دهان‌تان ممکن است دانه‌ی کاجی باشد که چند روز پیش خورده‌اید

بد مزه شدن دهان، علت‌ها و بهترین راهکارها

دانشمندان هنوز سعی دارند علت «سندرم دانه کاج» را پیدا کنند. بعضی از افراد چند روز بعد از خوردن دانه کاج دهان‌شان تلخ مزه می‌شود که می‌تواند تا چند روز و حتی چند هفته طول بکشد و با هر بار خوردن یا نوشیدن، شدت هم می‌گیرد. شما وقتی دانه کاج را می‌خورید ممکن است مزه‌ی عجیب و خاصی احساس نکنید، اما به این معنی نیست که دچار سندرم دانه کاج نخواهید شد. البته این اتفاق جای نگرانی ندارد و گذشته از این، هیچ عارضه‌ی جانبی به جا نمی‌گذارد.

علت بدمزه شدن دهان‌تان ممکن است استرس زیاد باشد

اضطراب می‌تواند باعث زروستومیا یا خشکی دهان شود که علت آن، کاهش تولید بزاق در دهان است. بزاق دهان نقش مهمی در سلامت ما دارد، از شروع گوارش تا مبارزه با باکتری‌های دهان؛ بنابراین اگر به میزان کافی بزاق تولید نکنید، مزه‌های عجیب و ناخوشایندی در دهان‌تان احساس خواهید کرد. وقتی نگران و مضطرب هستید، بزاق کمتری ترشح می‌کنید که باعث بدمزه شدن دهان‌تان می‌شود.

علت بدمزه شدن دهان‌تان ممکن است دارویی باشد که مصرف می‌کنید

اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید ممکن است مزه‌ی تلخ و شیرینی در دهان‌تان احساس کنید یا دهان‌تان مزه‌ی فلز مانند بگیرد. مطالعات نشان می‌دهند این حالت می‌تواند نتیجه‌ی عوارض جانبی بسیاری از دارو‌های تجویزی یا غیر تجویزی مانند آنتی بیوتیک‌ها، ضد التهاب‌ها، دارو‌های ضد افسردگی و پیشگیری از بارداری و دارو‌هایی باشد که برای درمان فشار خون و آلرژی و دیابت به کار می‌روند. حتی برخی از مولتی ویتامین‌ها نیز می‌توانند دهان‌تان را بدمزه کنند. خوشبختانه بدمزه شدن دهان‌تان فقط تا زمانی است که دارو یا مکمل مصرف می‌کنید.

علت بدمزه شدن دهان‌تان ممکن است بهداشت ناکافی دهان‌تان باشد

دهان شما خانه‌ی بسیاری از انواع باکتری‌های خوب و بد است. اگر با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه، بهداشت دهان و دندان‌تان را به خوبی رعایت نکنید، به باکتری‌های مضر اجازه‌ی تکثیر شدن می‌دهید که یکی از نتایجش بدمزه شدن دهان خواهد بود. علاوه بر بدمزه شدن دهان، سلامت دندان‌ها و لثه‌های‌تان نیز به خطر افتاده و بدمزه شدن دهان‌تان را تشدید خواهد کرد.

از دیگر علت‌های بدمزه شدن دهان می‌توان به هپاتیت، یائسگی و ریفلاکس اسید معده به مری، پرتو درمانی و شیمی درمانی اشاره کرد.

اگر اغلب دچار مشکل بدمزه شدن دهان هستید ممکن است بسته به علت، علائم زیر را نیز داشته باشید:

 • بوی بد دهان
 • خونریزی لثه‌ها
 • بافت‌های قرمز و متورم در دهان
 • حساسیت دندان‌ها

راهکارهای خانگی

از آنجایی که بدمزه شدن دهان می‌تواند در اشتها اختلال ایجاد کند و سبب کمبود‌هایی از جهت مواد مغذی شود، بهترین اقدام این است که فورا آن را برطرف کنید. برای کمک به شما، چند راهکار خانگی برای رفع بدمزه شدن دهان و بوی بد دهان ارائه می‌دهیم.

رفع بدمزه شدن دهان با سرکه سیب

بد مزه شدن دهان، علت‌ها و بهترین راهکارها

یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید، خوب مخلوط کنید و کمی عسل هم در آن بریزید و سپس بنوشید. این کار را روزی یک بار انجام دهید. سرکه سیب، اسیدی است و به تعدیل pH دهان کمک می‌کند و برای سلامت دهان مفید است. سرکه سیب، تولید بزاق دهان را افزایش داده و بوی بد دهان را رفع می‌کند.

رفع بدمزه شدن دهان با جوش شیرین

به یک قاشق چایخوری جوش شیرین، چند قطره آبلیمو اضافه کنید و با این خمیر هر روز دندان‌ها را مسواک بزنید تا بوی بد دهان‌تان برطرف شود. قلیایی بودن جوش شیرین می‌تواند به بازیابی pH دهان‌تان کمک کند و خاصیت لایه برداری آن نیز کمک می‌کند تا از تجمع جرم و پلاک روی دندان‌ها و زبان رها شوید و ضمنا بدمزه شدن دهان‌تان نیز رفع شود.

رفع بدمزه شدن دهان با روغن نارگیل

یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل یا روغن کنجد بردارید و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در دهان‌تان بچرخانید، سپس آن را تف کنید و طبق معمول مسواک بزنید. هر روز این کار را انجام دهید. در دهان چرخاندن روغن نارگیل یا روغن کنجد کمک می‌کند جرم و پلاک دندان پاک شده و خیلی از عوارض دهانی برطرف شود مانند برفک، بوی بد دهان و ورم لثه که می‌توانند علت بدمزه شدن دهان یا بوی بد دهان باشند.

رفع بدمزه شدن دهان با آبنمک

یک قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید و از این محلول برای شستشوی دهان‌تان استفاده کنید. این کار را دو تا سه بار در روز انجام دهید. نمک دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی است که می‌تواند جلوی تجمع باکتری‌های عفونت زای دهان را بگیرد. شستشوی مرتب دهان با محلول آبنمک کمک می‌کند بوی بد دهان و بدمزه شدن دهان‌تان برطرف شود.

رفع بدمزه شدن دهان با هیدروژن پراکسید

یک قاشق غذا خوری هیدروژن پراکسید ۳ درصد را با دو قاشق غذا خوری آب ترکیب کرده و با استفاده از یک مسواک نرم به آرامی آن را روی زبان و داخل دهان‌تان بکشید. این کار را روزی یک بار انجام دهید. هیدروژن پراکسید یک ضد باکتری قوی است که با پاتوژن‌های عفونت زای دهان که می‌توانند علت بدمزه شدن دهان‌تان باشند مبارزه می‌کند. هیدروژن پراکسید با از بین بردن باکتری‌های مضر، فضای دهان‌تان را سالم و خوشبو می‌کند.

رفع بدمزه شدن دهان با آب آلوئه ورا

بد مزه شدن دهان، علت‌ها و بهترین راهکارها

یک قاشق چایخوری آب آلوئه ورای تازه را حدود ۵ دقیقه در دهان‌تان بچرخانید و سپس تف کنید. همچنین می‌توانید نصف فنجان آب آلوئه ورای تازه بنوشید. این کار را روزی دو بار انجام دهید. آب آلوئه ورا خاصیت ضد التهابی و ضد میکروبی دارد و می‌تواند عفونت‌های دهانی را درمان کرده و بدمزه شدن دهان و بوی بد دهان را از بین ببرد.

رفع بدمزه شدن دهان با زردچوبه

چند قطره آبلیمو را به نصف قاشق چایخوری پودر زرچوبه اضافه کنید و خمیر درست کنید. این خمیر را روی زبان و داخل دهان‌تان بکشید و سپس دهان‌تان را با آب ولرم بشویید. این کار را به مدت دو هفته روزی یک بار انجام دهید. زردچوبه حاوی کورکومین است که یک عامل قوی ضد باکتریایی بوده و تمام باکتری‌های مضر دهان را از بین می‌برد، سلامت دهان را تقویت می‌کند و بدمزه شدن دهان و بوی بد دهان را رفع می‌کند.

رفع بدمزه شدن دهان با لیموترش

آب یک عدد لیموترش را بگیرید و به یک لیوان آب گرم اضافه کنید. با این محلول دهان را بشویید. دست کم یک هفته هر روز این کار را انجام دهید. ویتامین C موجود در لیموترش، pH از دست رفته‌ی دهان را بازیابی می‌کند و فعالیت ضد باکتریایی لیموترش می‌تواند پاتوژن‌های دهان را از بین ببرد، از این رو از مشکلات دهانی مانند بدمزه شدن دهان و بوی بد دهان پیشگیری می‌کند.

رفع بدمزه شدن دهان با چای سبز

بد مزه شدن دهان، علت‌ها و بهترین راهکارها

یک قاشق چایخوری چای سبز را به یک فنجان آب اضافه کرده و آن را به جوش بیاورید و سپس اجازه دهید ۵ دقیقه دم بکشد. آن را صاف کنید و بگذارید خنک شود. کمی عسل به آن اضافه کنید و فورا بنوشید. حداقل روزی دو بار چای سبز بنوشید. چای سبز درمانی فوق العاده مفید برای عفونت‌های دهانی است. چای سبز علاوه بر تقویت سلامت دهان می‌تواند بدمزه شدن دهان و بد بو شدن دهان را رفع کند.

رفع بدمزه شدن دهان با دارچین

نصف قاشق غذا خوری پودر دارچین و آب یک عدد لیموترش را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید، خوب ترکیب کرده و از این محلول برای شستشوی مرتب دهان استفاده کنید. همچنین می‌توانید به جای پودر دارچین از یک یا دو قطره عصاره دارچین استفاده کنید. این کار را روزی دو تا سه بار انجام دهید. دارچین نیز راهکار طبیعی دیگری است که به رفع بدمزه شدن دهان کمک می‌کند، زیرا خاصیت ضد باکتریایی دارد. دارچین به راحتی می‌تواند با عفونت‌های دهانی مبارزه کرده و سلامت دهان را با دفع پاتوژن‌ها بهبود بدهد.

انتخاب‌های غذایی شما نقش چشمگیری در سلامتی‌تان دارند و رفع بده مزه شدن دهان و بوی بد دهان نیز بخشی از سلامتی است. نکات تغذیه‌ای زیر را مد نظر داشته باشید:

برای رفع بدمزه شدن دهان چه بخوریم؟

افرادی که با مشکل بدمزه شدن دهان روبرو هستند معمولا حس چشایی‌شان ضعیف است و ممکن است نسبت به برخی از غذا‌ها تحمل کمی داشته باشند. برخی از غذا‌هایی که این افراد می‌توانند تحمل کنند شامل موارد زیر می‌شود:

 • آبمیوه‌های تازه (مثلا پرتقال و لیمو)
 • تخم مرغ، ماهی، کره بادام زمینی، حبوبات و فرآورده‌های لبنی مانند ماست و بستنی
 • آبنبات سفت

بد مزه شدن دهان، علت‌ها و بهترین راهکارها

افرادی که با بدمزه شدن دهان مواجه‌اند باید از مصرف غذا‌های تند و چرب و شیرین پرهیز کنند. نکات زیر برای پیشگیری از تکرار بدمزه شدن دهان مفیدند:

 • هر روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید
 • به طور مرتب با محلول آبنمک دهان را شستشو دهید
 • آدامس‌های بدون قند بجوید تا بزاق بیشتر تولید کنید
 • آب کافی بنوشید تا بدن‌تان هیدراته باشد
 • کافئین کمتر مصرف کنید
 • سیگار را ترک کنید

هر چند ناگهان دچار بدمزه شدن دهان شدن چیزی نیست که نگران کننده باشد، اما می‌تواند سبب کاهش وزن ناسالم و کمبود‌های مواد مغذی در بدن شود، بنابراین بهترین کار این است که اگر دهان‌تان بدمزه شد، هر چه زودتر این عارضه را برطرف کنید. اگر با وجود به کار گرفتن راهکار‌های گوناگون، بدمزه شدن دهان‌تان رفع نشد، توصیه می‌کنیم به پزشک مراجعه کنید.

پاسخ به چند پرسش متداول

بد مزه شدن دهان، علت‌ها و بهترین راهکارها

 • آیا بدمزه شدن دهان می‌تواند علامت دیابت باشد؟

بله، مزه‌ی تلخ و شیرین در دهان می‌تواند علامتی از دیابت نیز باشد. برای تشخیص درست و دقیق به پزشک مراجعه کنید.

 • چرا دهانم مزه‌ی تخم مرغ گندیده می‌دهد؟

اگر دهان‌تان مزه‌ای مشابه تخم مرغ گندیده احساس می‌کنید، ممکن است علت آن یک عفونت گوارشی یا تجمع گاز سولفید هیدروژن (در اثر چیزی که خورده‌اید) باشد.

 • چه چیزی سولفور را در دهان از بین می‌برد؟

باکتری‌های دهان می‌توانند از خرده مانده‌های غذا در داخل دهان‌تان تغذیه کرده و ترکیبات ناپایدار سولفور را که بد بو هستند تولید کنند. برای رفع این ترکیبات سمی، باید مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و به طور مرتب از دهان شویه یا محلول آبنمک استفاده کنید.

 • آیا طی بارداری، دهان بدمزه می‌شود؟

تغییر در حس چشایی در دوران باردای می‌تواند نتیجه‌ی تغییرات هورمونی در بدن باشد. بعضی از خانم‌های باردار ممکن است دهان‌شان مزه‌ی فلز مانند پیدا کند یا ترش مزه شود، حتی اگر دچار هیچ عارضه‌ی خاصی نباشند.

در پایان توصیه می‌کنیم دست کم هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید و طبق دستورات او به بهداشت دهان و دندان‌تان رسیدگی کنید. آیا شما هم تجربه‌ی بدمزه شدن دهان را دارید؟ برای رفع آن چه کردید؟ توصیه‌ی خود را با ما در میان بگذارید.

منابع: brightside, stylecrazeتاریخ : ششم تیر 98 | 01:38 ب.ظ | نویسنده : مجتبی كریم نژاد

برترین‌ها: اگر یک هنرمند واقعی باشید، همه چیز می‌تواند رسانه شما باشد و سوسانا باوئر این را ثابت می‌کند. او با ترکیب برگ خشک و قلاب‌بافی آثار هنری خیره‌کننده‌ای خلق می‌کند و تعادل ظریف شکنندگی و قدرت را به خوبی به نمایش می‌گذارد.
 
آثار هنری فوق دیدنی با برگ‌های خشک!
 
همان طور که حدس می‌زنید، کار کردن با این برگ‌ها صبر و تحمل زیاد و دستان استوار می‌خواهد. سوسانا در آثارش بر تاثیر و برانگیختن افکار و ایده‌های بیننده تاکید دارد. آثار او نه تنها از نظر نحوه ساخت جالبند، بلکه در سطح عمیقی احساسات بیننده را برمی‌انگیزند.

آثار هنری فوق دیدنی با برگ‌های خشک!

قلاب بافی یک هنر سنتی است که بیشتر مادر‌ها و مادربزرگ‌ها آن را خوب بلدند. هم در آثار تزئینی و هم کاربردی از این هنر استفاده می‌شود، اما سوسانا در آثارش به دنبال چیزی فراتر از این‌هاست و از قلاب‌بافی به عنوان نوعی روش مجسمه‌سازی، ابزاری برای بیان ایده‌ها و احساسات و پر کردن شکاف بین فاین‌آرت و صنایع‌دستی استفاده می‌کند.
 
آثار هنری فوق دیدنی با برگ‌های خشک!

سوسانا با سوزن، قلاب و نخ‌های بسیار باریک و با جزئیات فراوان کار کرده و مرز‌های قلاب‌بافی را جابه‌جا می‌کند. ترکیب این روش با ماده شکننده‌ای مثل برگ بر ظرافت تنش و ملایمت در روابط انسانی و تعادل قدرت و شکنندگی تاکید دارد.
 
آثار هنری فوق دیدنی با برگ‌های خشک!
 
تنش و فشار بخش جدایی ناپذیر کار اوست، اما آن را طور دیگری هم می‌توان دید: مدیریتِ تنش نقش مهمی در زندگی و محیط اطراف ما بازی می‌کند.
 
آثار هنری فوق دیدنی با برگ‌های خشک!
 
آثار سوسانا مثل برگ‌های پاییزی که روی زمین می‌بینید، شکننده هستند و آن‌ها را با هیچ ماده محافظی نمی‌پوشاند. فقط برای حفاظت، همه آن‌ها را پشت قاب شیشه‌ای قرار می‌دهد که ۹۹% اشعه فرابنفش آفتاب را خنثی می‌کند.
 
آثار هنری فوق دیدنی با برگ‌های خشک!

خشک کردن یکی از روش‌های نگهداری است که گیاه‌شناسان سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند. مثلا باغ‌های کیو در لندن برگ‌های خشکی دارند که بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارند.
 
آثار هنری فوق دیدنی با برگ‌های خشک!
 
آثار هنری فوق دیدنی با برگ‌های خشک!
 
آثار هنری فوق دیدنی با برگ‌های خشک!
 
آثار هنری فوق دیدنی با برگ‌های خشک!
 
آثار هنری فوق دیدنی با برگ‌های خشک!
 
آثار هنری فوق دیدنی با برگ‌های خشک!
 
آثار هنری فوق دیدنی با برگ‌های خشک!
 
آثار هنری فوق دیدنی با برگ‌های خشک!
 
آثار هنری فوق دیدنی با برگ‌های خشک!
 
آثار هنری فوق دیدنی با برگ‌های خشک!
 
آثار هنری فوق دیدنی با برگ‌های خشک!
 
آثار هنری فوق دیدنی با برگ‌های خشک!
 
آثار هنری فوق دیدنی با برگ‌های خشک!
 
منبع: boredpanda


خبرگزاری فارس: «رابرت وود» نماینده دائم آمریکا در کنفرانس خلع سلاح امروز (سه‌شنبه) با اشاره به تصمیم لحظه آخری رئیس‌جمهور آمریکا در رابطه با اقدام نظامی علیه ایران گفت، «دونالد ترامپ» مسیری را برای گفت‌وگو با ایران باز گذاشته است.

بنا بر گزارش خبرگزای «رویترز»، این مقام آمریکایی در کنفرانس خلع سلاح که در ژنو برگزار می‌شد، تأکید کرد: «رئیس‌جمهور ترامپ مسیری را برای گفت‌وگو با ایران باز گذاشته است و اگر تهران خویشتنداری وی را در رابطه با سرنگونی پهپاد [مهاجم] آمریکایی، ضعف واشنگتن تعبیر کند، اشتباه کرده است.»

بر اساس این گزارش، این دیپلمات آمریکایی ادامه داد: «ما هرگز درگیری با ایران را آغاز نخواهیم کرد و مایل هم نیستیم که حق ایران برای دفاع از حریم هوایی خود را نفی کنیم اما اگر ایران به حملات خود علیه ما ادامه دهد، پاسخ ما قاطع خواهد بود.»

آمریکا برنامه‌های بعدی علیه ایران را اعلام کرد

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در حساب کاربری‌اش در توئیتر روز جمعه ادعا کرده بود ۱۰ دقیقه قبل از حمله به سه سایت در ایران دستور توقف آن را صادر کرده است.

ادعای ترامپ درباره هدف قرار گرفتن این پهپاد در روز جمعه در حالی صورت گرفته که نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد پنجشنبه گذشته پهپاد جاسوسی و متجاوز آمریکایی را ساقط کرد.

با تمام اینها، به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور آمریکا با پیام توئیتری اخیر خود صرفا تلاش کرده توجیهی برای ناتوانی دولتش در مواجهه با توانمندی نظامی ایران بتراشد.

رئیس‌جمهور آمریکا در حالی از دل‌سوزی برای ۱۵۰ ایرانی سخن گفته که دولتش در جریان زلزله هولناک کرمانشاه با هشدار درباره جاری بودن تحریم‌های آمریکا، مانع کمک‌رسانی ایرانی‌های مقیم خارج از کشور به هموطنانشان شده بود. او در جریان سیل اخیر نیز برای سازمان‌های امدادرسان مشکلات فراوانی ایجاد کرده بود.

رابرت وود، نماینده دائم آمریکا در کنفرانس خلع سلاح همچنین به خبرگزاری رویترز گفته است، آمریکا به کمپین فشار حداکثری خود علیه ایران ادامه خواهد داد تا آنچه وی به عنوان «تغییر رفتار تهران» از آن یاد کرده، محقق شود.

وی علاوه بر این تأکید کرده که واشنگتن به دنبال اعمال تحریم‌های بیشتر و بیشتری علیه ایران است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه با امضای یک فرمان اجرایی، که به نظر می‌رسد با اهداف تبلیغاتی طراحی شده، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران اعلام کرد.

وی که در دفتر کارش در کاخ سفید در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، این تحریم‌ها را «شدید» توصیف کرد و گفت: «به فشار به تهران ادامه خواهیم داد. ایران هرگز نمی‌تواند سلاح هسته‌ای داشته باشد.»

به گفته استیو منوشین وزیر خزانه داری آمریکا، واشنگتن دفتر رهبر انقلاب، سردار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران و سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران را در فهرست تحریم قرار داده است.

علاوه بر این، فرماندهان پنج منطقه نیروی دریایی سپاه پاسداران، سرداران «عباس غلامشاهی»، «رمضان زیراهی»، «یدالله بادین»، «منصور روانکار» و «علی عظمایی» هم در فهرست تحریم قرار گرفته‌اند.

همچنین قرار است محمد جواد ظریف وزیرخارجه کشورمان نیز در لیست تحریمهای جدید آمریکا قرار گیرد.تاریخ : چهارم تیر 98 | 01:38 ب.ظ | نویسنده : مجتبی كریم نژاد

روزنامه خراسان - الهه آرانیان: کوتاه، ضربه‌زننده و مؤثر؛ این‌ها سه ویژگی جملات و عباراتی به نام ضرب المثل است. زبان و ادبیات فارسی، بخشی از شیرینی و روانی‌اش را مدیون همین ضرب‌المثل‌هاست که از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. استفاده از ضرب‌المثل کمک می‌کند به جای این‌که منظورمان را در چند جمله بیان کنیم، خیلی کوتاه و مؤثر، مفهوم مد نظرمان را به طرف مقابل انتقال دهیم.

ضرب‌المثل‌ها انواع مختلفی دارند؛ بعضی‌هایشان یک بیت یا مصرع از یک شعر هستند؛ تعدادی از آن‌ها هم عبارت یا بخشی از یک جمله است؛ مانند «گربه را دم حجله کشتن». به بهانه حضور یک کودک شش ساله در برنامه عصر جدید که تعداد زیادی از ضرب‌المثل‌های فارسی را آموخته بود، در ادامه بیشتر از ضرب‌المثل‌ها می‌خوانید.

ضرب‌المثل‌ها از کجا آمده‌اند؟

ضرب المثل‌ها از کجا می‌آیند؟

منشأ اصلی خیلی از ضرب‌المثل‌ها مشخص نیست؛ به عبارت بهتر، اولین کسی که یک عبارت مثلی را به کار برده، به همان اندازه ناشناس است که شاعران و نویسندگان ادبیات فولکلور و عامیانه. معلوم نیست اولین بار چه کسی «هر که بامش بیش برفش بیشتر» را به کار برده یا چه کسی اولین بار «جوجه‌هایش را آخر پاییز شمرده» است. دکتر حسن ذوالفقاری در کتاب «داستان‌های امثال»، داستان حدود ۲۵۰۰ ضرب المثل را از ۱۳۰ منبع، گرد آورده است. تعدادی از مثل‌ها، ریشه در متون ادبی نظم و نثر فارسی دارند. متونی که در دوره‌های آغازین شعر و نثر فارسی تا قرن هفتم هجری نوشته شده، بیشترین مثل‌ها را در خود جای داده‌است.

بهره‌گیری سعدی از شعر فردوسی

گلستان سعدی، شاهکار نثر سعدی شیرازی، منبع حدود ۴۰۰ ضرب المثل فارسی است؛ اما جالب است بدانید بسیاری از ضرب‌المثل‌های این کتاب، ریشه در آثاری مانند شاهنامه فردوسی، کلیله و دمنه، مرزبان‌نامه و... دارند. حتماً این بیت معروف سعدی را شنیده‌اید که «نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود/ مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد». دو قرن پیش از سعدی، فردوسی در شاهنامه این‌طور سروده: «به رنج اندر است‌ای خردمند گنج/ نیابد کسی گنج، نابرده رنج». سعدی همچنین بیت مشهور «میازار موری که دانه‌کش است/ که جان دارد و جان شیرین خوش است» را از فردوسی وام گرفته است. از دیگر اشعار فردوسی در شاهنامه که ضرب‌المثل شده‌اند، می‌توان به «توانا بود هر که دانا بود»، «جوان است و جویای نام آمده است» و «دو صد گفته، چون نیم کردار نیست» اشاره کرد.

ضرب‌المثل‌ها از کجا آمده‌اند؟

خنده یا گریه، کدام یک؟

گاهی افراد بعضی از ضرب‌المثل‌ها و اصطلاحات رایج در زبان فارسی را اشتباه می‎‌نویسند یا اشتباه معنا می‌کنند؛ برای نمونه، بعضی‌ها اصطلاح «کج‌دار و مریز» را که به معنای احتیاط کردن است، این‌طور می‌نویسند: «کج‌دار و مریض». «پیشِ غازی و معلّق‌بازی» هم ضرب‌المثل دیگری است که بعضی‌ها این‌طور می‌نویسند: «پیش قاضی و معلّق‌بازی». غازی به معنای بندباز است و این مثل کنایه از کسانی است که پیش یک فرد ماهر، قصد خودنمایی و ابراز وجود دارند. نمونه دیگر این مثل‌ها، این مصرع مشهور است که خیلی‌ها آن را به عنوان یک اصل روان‌شناسی تعبیر و توصیه می‌کنند: «خنده بر هر درد بی‌درمان دواست»؛ در حالی که این مصرع، تحریف شده بیتی از مولانا جلال الدین محمد بلخی است: «گریه بر هر درد بی‌درمان دواست/ چشم گریان چشمۀ فیض خداست».

چند ذهن نزدیک

بعضی از مثل‌ها و سخنان مشهور ممکن است بین چند فرهنگ مشترک باشند. دکتر مهدی محقق، استاد برجسته ادبیات فارسی، در مقاله‌ای، به ۵۰ ضرب‌المثل مشترک در سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی اشاره کرده است. ایشان معتقد است که می‌توان این مضامین مشترک را از نزدیکی ذهن‌ها دانست؛ یعنی دو نفر در دو زمان و در دو مکان، تحت تاثیر یک موضوع قرار گرفته و سخنی گفته باشند. مثل‌های معروفی مانند «از کوزه همان برون تراود که در اوست»، «خواهی نشوی رسوا هم‌رنگ جماعت شو»، «تو نیکی می‌کُن و در دجله انداز»، «عذر بدتر از گناه»، «دوست آن باشد که گیرد دست دوست/ در پریشان‌حالی و درماندگی»، «به مرگ بگیر تا به تب راضی شود»، «لقمان را گفتند ادب از که آموختی، گفت از بی‌ادبان»، «صبر تلخ است ولیکن برِ شیرین دارد»، «دیوار گوش دارد»، «صبر و ظفر هر دو دوستان قدیم اند/ بر اثر صبر نوبت ظفر آید» و... در زبان‌های عربی و انگلیسی هم مثل و مانند‌هایی دارد.برترین‌ها: اختلاف نظر کارشناسی میان رئیس جمهور و معاون اولش به شایعه استعفای جهانگیری از دولت تبدیل شد، در حالی که جهانگیری روز گذشته در جلسه هیات دولت شرکت کرد و با شایعات پایان داد.

پشت‌پرده اصرار به جدایی جهانگیری از روحانی

روز گذشته سایت انتخاب نزدیک به طیفی از اصلاح طلبان در گزارشی اختصاصی از درگیری لفظی میان آقای حسن روحانی، رییس جمهوری و اسحاق جهانگیری، معاون اول در جلسه شورای عالی اقتصادی (روز شنبه اول تیرماه) خبر داد. درگیری که به نظر می‌رسد، مشخصا درباره اختلاف نظر درباره ساختار بودجه‌ریزی در کشور و سهم هر دستگاه دولتی از بودجه بوده است.

سایت انتخاب در گزارش خود آورده بود: « در پی بروز مباحثه‌ای در جلسه‌ای در روز شنبه، روحانی خطاب به جهانگیری می‌گوید که شما و اصلاح‌طلبان به دنبال سرنگونی دولت هستید. جهانگیری، اما در واکنش به این سخنان روحانی، اظهارات تندی بر زبان نمی‌آورد، اما تصمیم به ترک جلسه می‌گیرد، اما لاریجانی از او می‌خواهد جلسه را ترک نکند».

هر چند خبر انتخاب، از سوی پالیزدار، مشاور معاون اول رییس جمهوری تکذیب شد، اما با نظر دقیق به اظهارات روز گذشته علی ربیعی، سخنگوی دولت می‌توان به وجود برخی اختلافات در دولت پی‌برد.

پشت‌پرده اصرار به جدایی جهانگیری از روحانی

در همین رابطه روزنامه ایران، ارگان مطبوعاتی دولت در گزارشی با عنوان «به اتفاق جهان می‏توان گرفت» ضمن اشاره به خبر قهر روحانی و جهانگیری از پایگاه خبری انتخاب به شدت انتقاد کرد و نوشت: 

* اصرار به جدایی جهانگیری از دولت معلوم نیست کدام منفعت ملی را دنبال می‌کند. پایگاه خبری که روز گذشته از قهر معاون اول رئیس جمهوری خبر داده بود پیش از این هم داستان سرایی مشابهی را در تیرماه سال گذشته مطرح کرده بود.

* این سایت خبری که پیش از این اختلاف نظرهای ادعایی بین اعتدالی‌ها و اصلاح‌طلبان در دولت به رهبری محمود واعظی و اسحاق جهانگیری را دستمایه تحلیل‌ها و خبررسانی‌های خود کرده بود دیروز هم تلاش کرد با نسبت دادن سخنانی به روحانی علیه اصلاح‌طلبان همین نقطه قوت کابینه را به چالش بکشد تا شاید خوراکی برای حملات این دو طیف علیه همدیگر بسازد.

* منتشر‌کنندگان چنین خبرهایی بعید است به طبیعی بودن تفاوت دیدگاه بین اعضای دولت واقف نباشند اما گویا اهداف پشت پرده دیگری را دنبال می‌کنند و مصالح خود را در گل آلود کردن فضا می‌دانند. اما منتشر‌کنندگان خبر موج ساز «جر و بحث تند روحانی با جهانگیری و قهر معاون اول» زمان بدی را برای انتشار این خبر انتخاب کردند!

پشت‌پرده اصرار به جدایی جهانگیری از روحانی

روزنامه کارگزان نزدیک به حزب کارگزاران سازندگی با انتشار تصویر تمام قد از روحانی و جهانگیری در صفحه نخست خود نوشت: 

* اصل خبر اختلاف روحانی و جهانگیری از جلسه شورای هماهنگی اقتصادی با موضوع اصلاح قیمت سوخت آغاز شد. در حالی که حاضران در جلسه از مجلس و دولت مدافع آزادسازی قیمت سوخت بودند، گروهی از دولتی ها از دو نرخی شدن بنزین و سهمیه بندی در کنار قیمت واقعی آن دفاع کردند که به نظر می رسد رئیس سازمان برنامه و بودجه از جمله ایشان بود.

* ظاهرا دیدگاه رئیس جمهور به نظر نوبخت نزدیک تر بوده و روحانی با طرح جهانگیری (هر شهروند ایرانی - یک سهمیه بنزین) مخالف بوده است.

* از نظر روحانی طرح جهانگیری  موجب تزریق و تشدید گرانی در جامعه شده و تکرار تجربه تلخ پرداخت مستقیم یارانه ها و عوارض تورمی آن خواهد بود.

* اما اختلاف رئیس جمهور با جهانگیری تنها یک اختلاف کارشناسی بوده است که از سوی محافل سیاسی به اختلاف سیاسی تعبیر شده است.

* محافل نزدیک به معاون اول رئیس جمهور می گویند، جهانگیری در کوتاه مدت با طرح سازمان برنامه و بودجه (آزادسازی قیمت سوخت) موافق است، اما در دراز مدت از طرحی که دارای پشتوانه در برخی نهادهای دولتی و مدنی مانند اتاق بازرگانی است دفاع می کند.

* به همین علت اسحاق جهانگیری ترجیح داد که در جلسه روز شنبه وارد گفتگو و بحث با رئیس جمهور نشود و پس از اتمام جلسه و بازگشت به دفتر خود و انجام  برنامه های روزانه  اداری سعی کرد نظر کارشناسی خود را در یک فرصت بهتر و موثترتر ارائه کند.

سخنگوی دولت هم ادعاهای مطرح شده مبنی بر قهر جهانگیری را به شدت تکذیب کرد و البته توضیح داد که اختلاف دیدگاهی طبیعی بین رئیس جمهوری و معاون اول درباره ساختار بودجه مطرح شده و تعمیم سیاسی دادن به این اختلاف دیدگاه کاری غیراخلاقی است.

پشت‌پرده اصرار به جدایی جهانگیری از روحانی

«علی ربیعی» با اشاره به حضور جهانگیری در جلسه دیروز هیأت دولت توضیح داد: به هیچ وجه عنوان قهر ایشان یا خدای ناکرده از این دست چیزها که در‌ شأن ایشان و مقامی در سطح ایشان نیست، صحت ندارد. به‌گفته وی در جلسات سطح بالای کشور، نظرات مختلف با آزادی و صراحت بیان می‌شود و در مجلس هم در بحثی مانند ساختار بودجه ممکن است ۵ نوع نظر متفاوت وجود داشته باشد یا گروه‌های مختلف سیاسی ممکن است روی موضوعات حساس اختلاف نظر داشته باشند.

پشت‌پرده اصرار به جدایی جهانگیری از روحانی

متنی که حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری در «توئیتر» منتشر کرد نیز مؤید سخنان ربیعی است.

او نوشت: «جلسات عالی کشور نه جای بله قربان گویی است، نه جای خطاب و عتاب و نه جای قهر و ناسازگاری. بزرگان کشور در این جلسات، دیدگاه‌های سازمانی مختلف و گاه متعارض را با صراحت تمام مطرح و تبادل نظر را تا رسیدن به بهترین تصمیم برای بهبود زندگی مردم دنبال می‌کنند.» اما این بحث‌ها هرچه باشد، نمی‌تواند تأیید‌کننده ادعایی باشد که یکی از سایت‌های خبری منتشر کرد.

بحث اصلاح ساختار بودجه با زندگی روزمره مردم، چگونگی حمایت از مردم و عدم فشار به مردم مرتبط است و در این زمینه دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد، ممکن است این دیدگاه‌ها باهم متناقض باشد اما چیزی که از دل این دیدگاه‌های متفاوت بیرون می‌آید، مصلحت و منفعت مردم است. نباید اختلاف در مورد دیدگاه یک سیاست درباره ساختار یک بودجه را به اختلاف سیاسی تعمیم داد و این کار غیراخلاقی است.روزنامه خراسان: سلبریتی آمریکایی با ۱۵۲ میلیون دنبال کننده به تازگی اعلام کرده که اینستاگرام را به دلیل این‌که به سلامتی روانش آسیب می‌رساند از تلفن همراه خود حذف کرده است. «سلنا گومز» چند وقت پیش و در جشنواره فیلم کن هم گفته بود که شبکه‌های اجتماعی برای نسل من مخرب هستند، اما فردی، حواسش به این موضوع نیست.

حالا او در مصاحبه‌ای گفته که اینستاگرام را از روی گوشی‌اش پاک کرده، چون این برنامه به سلامت روحی‌اش آسیب می‌زند و باعث افسردگی‌اش شده است. در ادامه این مطلب و به همین بهانه، نکاتی درباره تاثیرات اینستاگرام بر سلامت روان خواهید خواند و چند توصیه به معتادان این شبکه اجتماعی خواهیم داشت.

اینستاگرام را حذف کن؛ حتی اگر «سلنا گومز» هستی

نتایج یک پژوهش درباره اینستا

بر اساس مطالعاتی که به تازگی روی پنج هزار کاربر اینترنتی انجام شده، اینستاگرام به عنوان بدترین شبکه اجتماعی برای سلامت و شادابی روان در فضای مجازی شناخته شده است. خصوصیات منفی از جمله به هم زدن کیفیت خواب، احساس منفی‌گرایی و افسردگی و افزایش عصبانیت از جمله مواردی است که درباره عوارض استفاده از اینستاگرام گفته شده است.

طبق نظرات متخصصان این تحقیق، افراد جوانی که بیش از دو ساعت از شبانه‌روز را در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنند، استرس و ناراحتی‌های روانی بیشتری دارند. زمانی که افراد مدام دوستان خود را در حال سفر، گردش، مهمانی و تفریحات مختلف و جذاب می‌بینند، احساس سرشکستگی می‌کنند و گمان می‌کنند زندگی‌شان از دست رفته است و فراموش شده‌اند، در حالی که اطرافیان آن‌ها در حال لذت بردن از زندگی خود هستند. این احساسات باعث می‌شود خود را با دیگران مقایسه کنند و از زندگی خود ناامید شوند.

باطن زندگیتان را با ظاهر زندگیشان مقایسه نکنید

یک جمله محبوب می‌گوید باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نکنید! هیچ فردی از اطرافیان و همین دوستان و آشنایانی که در اینستاگرام دنبال می‌کنید درون زندگی شما وجود ندارند و شما هم درون زندگی آن‌ها نیستید. مطمئناً افراد دوست ندارند غم‌ها و لحظه‌های ناراحت‌کننده خود را به اشتراک بگذارند.

در زندگی هر فردی لحظه‌های شیرین و تلخ بسیاری وجود دارد که آن‌ها را از هم متفاوت می‌کند. پس اگر افرادی را می‌بینید که هر روز تصاویری از گردش، خوراکی‌های خوشمزه، مهمانی‌های رنگارنگ و عاشقانه‌های شیرین خود را به اشتراک می‌گذارند، بدانید که برای شما هم این لحظه‌ها کم نیست و تنها کافی است بیشتر زندگی خود را ببینید و به آن توجه کنید. به قول معروف سرک کشیدن در زندگی دیگران و البته غبطه خوردن به لحظه‌های شاد و خوشبختی‌شان، جز خراب کردن زندگی خودتان و احساس یأس و ناامیدی تأثیری ندارد.

اینستاگرام را حذف کن؛ حتی اگر «سلنا گومز» هستی

۶ توصیه به معتادان اینستا

با توجه به نکات مطرح شده، اگر احساس می‌کنید که شما هم کم و بیش با این عوارض دست و پنجه نرم می‌کنید و دوست دارید که استفاده از این شبکه اجتماعی را مدیریت کنید، شش توصیه به شما می‌کنیم.

از تلفن همراه تان در قسمت‌هایی از خانه اصلا استفاده نکنید. اتاق خواب می‌تواند یکی از این قسمت‌ها باشد. در ضمن بعد از این‌که از خواب بیدار شدید تا ۳۰ دقیقه به گوشی خود دست نزنید.

بهتر است نوتیفیکیشن شبکه‌های اجتماعی را خاموش کنید. در این صورت تنها پیام‌های ضروری افراد و تماس‌ها برایتان مهم خواهند بود. گروه‌های مختلف یا کانال‌های گوناگون در شبکه‌های اجتماعی همیشه ضروری نیستند و معمولاً به موضوعاتی می‌پردازند که نیازی نیست هر لحظه آن‌ها را دنبال کنید. مطمئن باشید اگر پیغام مهمی باشد، به گوشتان می‌رسد.

در دقایقی که منتظر آمدن مترو، اتوبوس، رسیدن به مقصد در وسایل نقلیه عمومی، سبز شدن چراغ راهنما یا رسیدن فردی سر قرار ملاقات هستید، به سراغ تلفن همراه خود نروید. مثلا می‌توانید، کتاب بخوانید.

یک ساعت در روز را به خصوص در زمان‌هایی که اغلب از گوشی خود استفاده می‌کنید، به سرگرمی‌های مختلف اختصاص دهید. با دوستان‌تان بازی کنید یا به نرمش در خانه بپردازید.

اپلیکیشنی روی گوشی خود نصب کنید که میزان استفاده شما از تلفن همراه را بررسی کند. برخی اپلیکیشن‌ها توانایی این را دارند که برای هر برنامه‌ای در تلفن همراه، تعداد دفعاتی را تعریف کنید که می‌توانید در زمان مشخص آن‌ها را باز و از آن‌ها استفاده کنید.

از تلفن همراه استفاده مفید کنید. برای مثال می‌توانید هنگام آشپزی کردن، شستن ظروف، اتو کردن لباس و ماننو و مانند آن‌ها به کتاب صوتی گوش کنید. در هنگام پیاده‌روی از برنامه‌های مختلف سلامتی و قدم شمار استفاده کنید و... .
برترین‌ها: امکان ندارد سری به رسانه‌ها بزنید و خبری از سرنگونی پهپاد آر. کیو۴ گلوبال هاوک (RQ-۴ Global Hawk) به گوش شما نخورد. انصافاً هم باید گفت با خبر مهمی طرف هستیم که از قدرت پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران حکایت دارد. اما برای اینکه دقیقاً متوجه شویم که پدافند سپاه پاسداران چه غول بزرگ و بی‌شاخ و دمی را به‌راحتی و در عرض یک چشم به هم زدن از اوج آسمان روانه قعر دریا کرد باید نگاهی به مشخصات فنی این پهپاد داشته باشیم.

به همین دلیل پس از دستمریزاد گفتن به پدافند هوا فضای سپاه پاسداران، نظر شما را به مشخصات پهپاد گلوبال هاوک که اکنون تکه‌های آن در قعر خلیج همیشه فارس قرار دارد جلب می‌کنیم.

پهپاد گلوبال هاوک؛ غول آهنی که به قعر دریا فرستاده شد

این پهپاد توسط شرکت نظامی «نورثروپ گرومن» (Northrop Grumman) ساخته شده و مراحل ساخت ابتدایی آن را شرکت «رایان آیروناتیکال» (Ryan Aeronautical)، بر عهده داشت، زمانی که این پهپاد مراحل ساخت را پشت سر می‌گذاشت با نام تییِر ۲ پلاس (Tier II+) شناخته می‌شد. گلوپال هاوک به لحاظ فنی قادر به انجام عملیات‌هایی است که پهپاد لاکهید یو ۲ (Lockheed U-۲) انجام می‌دهد و در بیشتر مواقع نقش شناسایی مواضع دشمن را در میادین نبرد بر عهده دارد.

گلوبال هاوک به رادار‌های بسیار دقیقی با نام «رادار دهانه ترکیبی» (synthetic aperture radar) مجهز است و سنسور‌های اینفرارد اپتیک و مادون قرمز دوربردی دارد (long-range electro-optical/infrared) که به لطف این سیستم‌های پیشرفته به راحتی می‌تواند در روز مساحتی بیشتر از صد هزار کیلومتر مربع را در مواضع دشمن شناسایی کند. جالب است بدانید چنین مساحتی چیزی حدود مساحت کشور‌های کره‌جنوبی یا ایسلند می‌شود و به همین دلیل نیز گلوبال هاوک در میان رسانه‌ها با عنوان «جاروبرقی اطلاعات» شناخته می‌شود.

همان‌گونه که از یک پهپاد جاسوسی انتظار می‌رود، گلوبال هاوک در ارتفاع بسیار بالا از سطح زمین پرواز می‌کند و نه‌تن‌ها از جدیدترین امکانات پیشرفته جاسوسی برخوردار است، بلکه به لحاظ نظامی نیز تا دندان مسلح شده و در عملیات‌های مختلف نظامی قادر به مداخله است. نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا وجود تجهیزات پیشرفته جاسوسی را در این پهپاد به این معنا می‌داند که قدرت نظامی این پهپاد نیز دقت بیشتری پیدا می‌کند و در درگیری‌ها با بالاترین دقت می‌تواند مواضع دشمن را زیر آتش بگیرد و پشتیبانی دقیقی از نیرو‌های خودی داشته باشد.

پهپاد گلوبال هاوک؛ غول آهنی که به قعر دریا فرستاده شد

کاملاً مشخص است ساخت چنین پهپادی هزینه زیادی روی دست نیروی هوایی آمریکا گذاشته است و از پهپادی صحبت می‌کنیم که گفته می‌شود ساخت هر فروند آر. کیو ۴ گلوبال هاوک چیزی حدود ۲۲۲ میلیون دلار روی دست نیروی هوایی آمریکا خرج می‌گذارد و با این حساب نابودی آن توسط پدافند هوا فضای سپاه پاسداران حسابی دل آمریکایی‌ها را کباب کرده است.

داستان ساخت آر. کیو ۴ گلوبال هاوک به دهه ۹۰ میلادی باز می‌گردد و در آن زمان نیروی هوایی آمریکا پروژه ساخت چندین پلتفرم از پهپاد‌های هوشمند را در دستور کار داشت که یکی از آن‌ها پهپاد رادارگریز «آر. کیو ۳ دارک استار» (RQ-۳ Dark Star) و پهپاد دیگری نیز با نام «گلوبال هاوک» بود. از آنجایی که ساخت و توسعه این پهپاد‌ها هزینه‌های زیادی به دنبال داشت، نیروی هوایی آمریکا ترجیح می‌دهد پروژه ساخت این دو پهپاد را به ساخت یک پهپاد تغییر دهد. در نتیجه از آنجایی که پهپاد گلوبال هاوک مسافت و برد بیشتری داشت، ساخت این پهپاد را به ساخت پهپاد دارک استار ترجیح داد.

پروژه ساخت گلوبال هاوک تا سال ۱۹۹۸ ادامه پیدا کرد تا اینکه در این سال، گلوبال هاوک اولین پرواز رسمی خود را در تاریخ ۲۸ فوریه ۱۹۹۸ انجام داد و هفت دستگاه از این پهپاد‌ها زیر نظر آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی «(DARPA) ساخته شد. در این بین از آنجایی که بیشتر عملیات نظامی آمریکا در خاورمیانه صورت می‌گرفت، تقاضا برای ساخت گلوبال هاوک بیشتر شد و نمونه آزمایشی این پهپاد در افغانستان به خدمت نیروی هوایی آمریکا درآمد.

از این پهپاد نسخه‌های مختلفی با قابلیت‌های متفاوت تولید شده و به احتمال زیاد پهپادی که سپاه پاسداران به قعر دریا فرستاد یکی از پیشرفته‌ترین مدل‌های این پهپاد است.

پهپاد گلوبال هاوک؛ غول آهنی که به قعر دریا فرستاده شد

درست است که با یک پهپاد بدون سرنشین سروکار داریم، اما عظمتی که گلوبال هاوک دارد باعث شده تا کنترل آن نیاز به ۳ خدمه در روی زمین داشته باشد. دو نفر از این خدمه‌ها کنترل پهپاد در هوا را بر عهده دارند و وظیفه کنترل سنسور‌های این پهپاد نیز بر عهده یک خدمه دیگر است.

این سنسور‌ها اطلاعات مختلف و به‌روزی را از میادین نبرد جمع‌آوری کرده و به پایگاه مخابره می‌کنند و از پهپادی صحبت می‌کنیم که موتور رولزرویس مدل اف. ۱۳۷. آر. آر.۱۰۰ در آن قرار گرفته و به لطف این موتور، گلوبال هاوک به‌عنوان دوبردترین پهپاد دنیا شناخته می‌شود.

در سال ۲۰۰۱ و زمانی که مدل‌های گلوبال هاوک هنوز در حال ساخت بودند، به دلیل حملات ۱۱ سپتامبر این مدل‌ها به پرواز درآمدند و مدل‌های آزمایشی گلوبال هاوک در نبرد افغانستان و عراق حضور داشتند. گزارش شده است که شرکت نورثروپ گرومن تا نوامبر سال ۲۰۱۲ تعداد ۳۷ فروند از این پهپاد‌ها را در اختیار نیروی هوایی آمریکا قرار داده و در حال حاضر چیزی نزدیک به ۴۲ پهپاد گلوبال هاوک برای مقاصد مختلف در آسمان به پرواز در می‌آیند.

پهپاد گلوبال هاوک؛ غول آهنی که به قعر دریا فرستاده شد

به غیر از آمریکا، کره‌جنوبی، ژاپن و ناسا از دیگر کشور‌ها و سازمان‌هایی به‌حساب می‌آیند که مدل‌های مختلف پهپاد گلوبال هاوک را در اختیار دارند. همان‌گونه که اشاره کردیم گلوبال هاوک یکی از بزرگترین پهپاد‌های حال حاضر دنیا است و چیزی نزدیک به ۱۴.۵ متر درازا دارد. فاصله بال‌های این پهپاد غول‌پیکر چیزی نزدیک به ۴۰ متر است و گلوبال هاوک ۴.۷ متر ارتفاع دارد. این پهپاد بیشتر از ۳۲ هزار ساعت در ارتفاع ۱۸ کیلومتری از سطح زمین پرواز می‌کند و با یک بار سوخت حدود ۲۲ هزار کیلومتر را پشت‌سر می‌گذارد.

همان‌گونه که اشاره کردیم مدل‌های مختلفی از پهپاد گلوبال هاوک تولید شده است و از آنجایی که با یک پهپاد جاسوسی طرف هستیم اطلاعاتی از مدل دقیق پهپادی که در خلیج فارس به قعر دریا رفت نداریم و مشخصاتی که از گلوبال هاوک برای شما فهرست کردیم، مشخصات مدل اصلی این پهپاد است.

پهپاد گلوبال هاوک؛ غول آهنی که به قعر دریا فرستاده شد

در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم به هوا فضا علاقه دارید و در جریان اطلاعات سودمندی از پهپاد آر. کیو.۴ گلوبال هاوک هستید، این اطلاعات مفید را در قسمت نظرات با ما و دیگر خواننده‌ها به اشتراک بگذارید.

منابع: military, wikipedia • paper | بک لینک فا | خرید بک لینک